Osiedle XXV-lecia... "Solidarności"
access_time 2005-08-17 09:10:50
Tarnowski radny Zdzisław Sumara zaproponował, aby zmienić nazwę tarnowskiego Osiedla XXV-lecia PRL, ale tak, aby uniknąć kosztów i zbędnego zamieszania, bo zmieni się tylko człon nazwy. - Osiedle mogłoby się przecież nazywać Osiedlem XXV-lecia "Solidarności" - mówi Sumara.

Po 1989 r. już kilkakrotnie usiłowano zmieniać nazwę Osiedla XXV-lecia. Żadna próba się nie powiodła. Nie dlatego, aby mieszkańcy osiedla byli tak bardzo przywiązani do PRL-u.

 

Po prostu obawiają się kosztów i różnego rodzaju kłopotów związanych ze zmianą nazwy. Zmiana nazwy to zmiana dowodów osobistych, innych dokumentów, pieczątek firmowych, zmiany w adresach firm.

 

Dotąd nie było więc przyzwolenia mieszkańców na zmianę nazwy Osiedla XXV-lecia. PRL nadal więc funkcjonuje w Tarnowie w tej nazwie. Sumara chciałby teraz pogodzić zwolenników jego wykreślenia z mapy miasta z interesami mieszkańców.

Proponuje więc zmianę nazwy Osiedla, która nie pociągnęłaby za sobą żadnych kosztów. Nie wymagałaby wymiany dowodów osobistych ani żadnego dokumentu. Pełna nazwa tego osiedla zresztą rzadko jest używana przez tarnowian. Mówi się przeważnie: Osiedle XXV-lecia.

 

- Osiedle XXV-lecia nadal pozostałoby więc Osiedlem XXV-lecia, ale w nowo wydawanych dowodach osobistych wypisywano by już nazwę: Osiedle XXV-lecia "Solidarności" - mówi Zdzisław Sumara. - Stare dokumenty i pieczątki nadal funkcjonowałyby przez pewien czas, ale stopniowo byłyby wypierane przez te nowe, z nazwą Osiedle XXV-lecia "Solidarności".

 

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy pomysł tarnowskiego radnego wejdzie w życie. Zamierza go zgłosić na najbliższą sesję Rady Miejskiej Tarnowa, tym bardziej, że na początku września będzie ona połączona z uroczystymi obchodami XXV-lecia "Solidarności". Pomysł będą też musieli zaakceptować jeszcze radni z komisji ds. nazewnictwa ulic.

 

Według Sumary, rocznicowa sesja RMT byłaby idealną okazją do zapoczątkowania procedury nazwania tarnowskiego osiedla Osiedlem XXV-lecia "Solidarności". Jeszcze przed wrześniową sesją Sumara zamierza zgłosić swój pomysł w kancelarii Rady Miasta.

 

 (Smol)

 

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A