Zrozum dziecko z ADHD
access_time 2005-09-14 02:14:52
Coraz więcej mówi się i pisze o ADHD. Dzięki temu wiemy o wiele wiecej o tej chorobie i lepiej rozumiemy dzieci dotknięte nią. W maju tego roku w Tarnowie odbyła się konferenja „POKOCHAJ DZIECKO Z ADHD - Bo razem łatwiej”. Konferencja była częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Pokochaj i przytul dziecko z ADHD". W najbliższą sobotę (17 września) wszyscy zanteresowani są zaproszeni na kolejne szkolenie w ramach tej ogólnopolskiej akcji społecznej. Zostało ono skierowane do środowisk medyczych, ale każdy zainteresowany znajdzie dla siebie coś interesującego.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo ADHD. Szkolenie rozpocznie się o godzienie 10.00 w  sali konferencyjnej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP( wstęp wolny), przy ul. Mościckiego 27. Celem przedsięwzięcia jest przeszkolenie lekarzy z zakresu wczesnego wykrywania pierwszych objawów ADHA oraz leczenia dzieci i młodzieży dotkniętych tą chorobą. Wczesna diagnoza i przygotowanie rodziny i pedagogów oraz terapia mogą zapobiec późniejszym powikłaniom.

 

Polskie Towarzystwo ADHA chce stworzyć zintegrowany system opieki nad dziećmi nadpobudliwymi. Zaproszeni goście to specjaliści z Krakowa: psychologowie, terapeuci, pedagodzy... Pytania, na któe będą odpowiadać dotyczą przyczyn, objawów, postępowania w leczeniu, diagnostyki.

 

Przypomnijmy co to jest ADHD. Pełna nazwa brzmi: Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorderl). Zespół ADHD pełnoobjawowy trzykrotnie częściej rozpoznawany jest u chłopców. U dziewczynek zazwyczaj występuje ADD - zespół zaburzeń koncentracji uwagi bez nadpobudliwości ruchowej. Badania wykazują, że liczba dzieci z rozpoznaniem ADHD wzrasta w porównaniu do innych zaburzeń.


Zaburzenia koncentracji uwagi, impulsywność, nadruchliwość - to charakterystyczne cechy zespołu ADHD. Utrudniają dziecku naukę (ADHD towarzyszy często dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia) oraz nawiązanie kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi.

ADHD nie wynika z dziecięcej złośliwości. Nadpobudliwe zachowania nie są też winą "czegoś" lub "kogoś". ADHD jest zaburzeniem związanym z odmiennym funkcjonowaniem mózgu. Dzieciom nadpobudliwym trudniej odbierać informacje z otoczenia - oddzielić ważne od błahych czy wybrać i skupić się na jednej rzeczy. Medycznie - reakcje te wiążą się z zaburzeniami wydzielania w organizmie neuroprzekaźników - zwłaszcza dopaminy i noradrenaliny.

 

Dzieci nadpobudliwe "szybciej robią, niż myślą", mają kłopoty z rozpoznaniem potencjalnego zagrożenia. Sprawne działanie mózgu może też zostać zachwiane w wyniku uszkodzeń powstałych w życiu płodowym lub podczas porodu - np. urazów i chorób podczas ciąży, konfliktu serologicznego, nieprawidłowego porodu czy niedotlenienia mózgu. Często wskazuje się, że ADHD jest wynikiem pewnych cech genetycznych. Elementy nadpobudliwości można zaobserwować też u krewnych dziecka - rodzeństwa i rodziców. Przyczyn zaburzeń uwagi czy koordynacji upatruje się także w nieodpowiedniej diecie (konserwanty) i otoczeniu, w którym działają liczne sprzęty wytwarzające pole magnetyczne - telefony komórkowe, automatyczne sekretarki, kuchenki mikrofalowe czy komputery.

 

 

 

www.misjanadziei.org.pl/adhd

www.adhd.org.pl/

 

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A