Z cyklu...nowości w Millennium
access_time 2005-09-20 18:37:46
Zapraszamy na zapierający dech w piersiach thriller Iaina Softleya 'Klucz do koszmaru'. Początek seansu już 23.09.2005 godz.18:00 w Kinie Millennium.

Twardo stąpająca po ziemi Caroline Elis jest młodą, pełną ideałów kobietą, której nie w głowie lokalne opowieści o czarnej magii, czy też czarodziejskich obrządkach. Marzeniem  młodej Caroline pracownicy hospicjum, jest bowiem zdobycie wystarczającej sumy pieniędzy, pozwalającej jej na podjęcie nauki w szkole pielęgniarskiej. Przybliżyć do upragnionego celu ma ją praca na stałe w charakterze opiekunki starszego właściciela opuszczonej plantacji. Miejsce to znajduje się godzinę jazdy od Nowego Orleanu... w niezwykle klimatycznym otoczeniu delty rzeki Mississippi, słynącym z lokalnych mistycznych praktyk i pogańskich ceremonii.

 hspace=Podupadająca posiadłość Terrebonne Parish to 'królestwo' dwojga zasiedziałych południowców - Violet i Bena Devereaux. Zarówno dom, jak i jego mieszkańcy wydają się być spowici mroczną, ponurą historią. Ale na Caroline, otoczenie zdaje się początkowo nie robić większego wrażenia – ona ma po prostu do wykonania swoją pracę, opiekę nad Benem, który po wylewie przykuty jest do wózka, sparaliżowany i niemal niemy.

Starając się ułatwić życie młodej opiekunce przy poruszaniu się po wielkim domu, Violet powierza Caroline klucz, za pomocą którego można otworzyć każde drzwi... również te, które dziewczyna odkrywa ukryte za szafką z książkami, na tyłach poddasza domu. Z pozoru zapomniany i opuszczony pokój, pełen jest przedziwnych przedmiotów – starych mebli, luster, przeniesionych z niższych pięter domu, a także przedmiotów, jak wydaje się, związanych z praktyką uprawiania przedziwnego rodzaju magii – ludowych wierzeń, które w jawny sposób pozostają w sprzeczności ze zdroworozsądkową naturą Caroline i jej pragmatycznym podejściem do życia.

A mimo to, drobne, niczym nie wytłumaczalne epizody mają miejsce... Sama posiadłość, jak i jej właściciele, pełni są mrocznych sekretów. Im bardziej Caroline stara się dotrzeć do prawdy, tym bardziej tajemnica ukryta za drzwiami poddasza zaczyna ją wciągać. A wszystko to prowadzi do przerażającej prawdy, o sile, która bierze odwet na tych, którzy wierzą w jej moc. W miarę, jak Caroline zaczyna kwestionować swoje własne przekonania, coraz bardziej zbliża się do uchylenia tajemniczych drzwi, po przekroczeniu których zwykłe przekonania przeistaczają się w śmiertelną rzeczywistość....%%br%%


Reżyseria:  Iain Softley
Scenariusz: Ehren Kruger
Obsada:  Kate Hudson, Peter Sarsgaard, Gena Rowlands, John Hurt
Czas trwania:  104 min.


Krótka charakterystyka aktorów:

 

 

  =
Kate Hudson , 26 - letnia aktorka, urodzona 19 kwietnia 1979 r. w Cedars-Sinai Medical Center, Los Angeles, California, USA. Jej debiut aktorski miał miejsce na planie filmu 'Desert Blue'. Wbrew oczekiwaniom jej sławnej matki i wychowującego ją od czasu kiedy skończyła trzy lata, ojczyma, miało to miejsce jeszcze zanim rozpoczęła studia. Zaraz potem pojawia się w kolejnych filmach, które zrealizowane przez niezależnych twórców trafiły jednak do szerokiej dystrybucji. Były to '200 Cigarettes' i 'Plotka'.

Największym dotychczasowym sukcesem aktorki jest rola w filmie 'U progu sławy', gdzie wcieliła się w postać podróżującej z rockowym zespołem dziewczyny. Wśród innych jej ról znajdują się również postacie, które wykreowała w filmie 'Dr. T and the Woman', serialach telewizyjnych 'Ich pięcioro' i 'EZ Streets' oraz na deskach teatralnych.%%br%%
 =
Gena Rowlands urodzona 19 czerwca 1934 r.w Cambria, stan Wisconsin, USA. Karierę aktorską rozpoczęła w latach 50. występując na Broadwayu w sztuce ' W środku nocy' u boku Edwarda G. Robinsona. W kinie zadebiutowała w roku 1958 w filmie 'The High Cost of Loving'. Lata 50. to również okres, kiedy grała w licznych produkcjach telewizyjnych, m. in. w 'Robert Montgomery Presents', 'Kraft Television Theatre' czy 'Studio One'. W 1961 roku wystąpiła w dobrze przyjętej przez krytyków i widzów telewizyjnej serii '87th Precinct', a w 1964 roku w soap-operze 'Peyton Place'.

Jej kariera filmowa nabrała rozpędu i dynamizmu z chwilą, kiedy poznała aktora i początkującego reżysera, Johna Cassavetesa, z którym później związała swoje życie osobiste oraz zawodowe. I to właśnie w filmach męża stworzyła najlepsze i najbardziej zapadające w pamięć kreacje dramatyczne, począwszy od drugoplanowej roli w filmie 'Dziecko czeka'(1963), w którym zagrała z Judy Garland, poprzez postać wrażliwej prostytutki Jeannie w 'Twarzach' (1968), a skończywszy na głównych rolach w 'Kobiecie pod presją' (1974), 'Glorii' (1980), za które została nominowana do Oscara, 'Minnie i Moskowitz' (1971), 'Strumieniach miłości' (1984) oraz 'Premierze' (1977), za którą dostała nagrodę na festiwalu w Berlinie.

Aktorka jest laureatką nagród Emmy - telewizyjnego odpowiednika Oskara. W 1985 roku otrzymała nominację za rolę w filmie poruszającym temat AIDS 'An Early frost', a statuetkę dostała za tytułową kreację w 'The Betty Ford Story' (1987), w 'Face of stranger' (1991) oraz w 'Histerycznej ślepocie' wyreżyserowanej przez hinduską reżyserkę Mirę Nair.%%br%% =
John Hurt ur. 22 stycznia 1940 Chesterfield, Derbyshire, Wielka Brytania. Syn duchownego, jeden z najwybitniejszych aktorów brytyjskich.Uznanie zdobył za swój występ w filmie 'Miłość i śmierć na Long Island'. Ponadto zagrał w filmie Roberta Zemeckisa 'Kontakt' z Jodie Foster, 'Nocnym pociągu' z Brendą Blethyn, i filmie Boba Swaima 'The Climb'. Hurt po raz pierwszy został zauważony przez widzów w swojej roli drugoplanowej w filmie Alana Parker'a 'Midnight Express', za którą dostał nominację do Oskara.

Za swoją zdumiewającą transformację w filmie Davida Lynch'a 'Człowiek słoń' dostał drugą nominację do Oskara, tym razem dla najlepszego aktora.Zdobył nagrodę BAFTA za oba filmy. Zagrał również w 'Mężczyźnie na każdy sezon', 'Krzyk', 'Watership Down', 'Obcy-ósmy pasażer Nostromo', 'Wrota Raju', 'Night Crossing', 'The Hit', 'Aria', 'Kosmiczne jaja', 'Scandal' i 'Rob Roy'.

Sukcesy odnosi zarówno w kinie europejskim, jak i amerykańskim. Gra w filmach o tematyce współczesnej, ale i historycznej. Występuje w superprodukcjach, ale równie chętnie współpracuje z twórcami niezależnymi. Zanim postawił swoje pierwsze kroki aktorskie na deskach Royal Shakespeare Company studiował malarstwo.

Od lat 60. jednak można go stale oglądać w produkcjach zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Kamera jest jego największą pasją i do 2000 r. stanął przed nią w blisko 100 filmach i serialach. Johna Hurta wkrótce będzie można oglądać w filmie 'Captain Corell's Mandolin', z Nicholasem Cage i Penelope Cruz, reżyserowanym przez Johna Madden'a.%%br%%


 =
Peter Sarsgaard urodził się 7 marca 1971 Scott Air Force Base, stan Illinois, USA. Swój kinowy debiut miał w 1995 roku w filmie 'Przed egzekucją' Tima Robbinsa, gdzie występowali również Sean Penn i Susan Sarandon. Jednak pierwszą znaczącą rolę dostał w 'Człowieku z żelaznej masce' (1998), gdzie zagrał syna Johna Malkovicha.

Po tym występie pojawiał się niezależnych produkcjach, jak 'Następny dzień w raju' (1998) Larry’ego Clarka i 'Desert Blue' (1998) Morgana J. Freemana. W 1999 roku został zaangażowany przez Kimberly Peirce do filmu 'Nie czas na łzy'. Zagrał brutalnego i mrocznego mężczyznę, a partnerowała mu Hilary Swank. Jego kolejne produkcje to 'Wariatkowo' (1999) i 'Centrum świata' (2001) Wayne’a Wanga, gdzie zagrał informatyka, który zabiera przypadkowo poznaną striptizerkę (Molly Parker) do Las Vegas, by spędzić z nią pełen namiętności weekend. W 2002 roku pojawił się w aż czterech filmach: w 'Imperium' z Johnem Leguizamo, w thrillerze 'K-19' u boku Harrisona Forda i Liama Nessona, w 'Bezwarunkowej miłości'- czarnej komedii z Kathy Bates i w 'Jeziorze Salton' razem z Valem Kilmerem.

W 2003 roku został nominowany do Złotego Globu za rolę redaktora magazynu 'New Republic' Charlesa Lane’a w filmie 'Pierwsza strona' (2003). Kreacja w filmie 'Powrót do Garden State' (2004) zwróciła uwagę krytyków tak jak i późniejsze role w 'Dying Gaul' (2004) i 'Kinseyu' (2004). W 2005 roku razem z Kate Hudson, Geną Rowlands i Johnem Hurtem znalazł się w obsadzie thrillera Iana Softleya 'Klucz do koszmaru'.%%br%% 

 

 

 

C.Ch. Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A