Dawać miłość w zastępstwie
access_time 2005-05-29 12:18:22
„Jedni gratulują tej decyzji, inni są powściągliwi, pytają – po co sobie na głowę cudze dzieci brać” – tak mówi dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Urszula Kalafarska o reakcjach społeczeństwa na decyzję pozostania rodziną zastępczą. To, że dzieci są w placówkach nie powinno nas uspokajać, bo w domu dziecka mają dobrą opiekę. Ale nie przynależą do nikogo. Nie mogą pójść z mamą i tatą na zakupy, na spacer. Nie widzą, jaka powinna być prawidłowo funkcjonująca rodzina” – dodaje Urszula Kalafarska.

Co to jest rodzina zastępcza? Ten termin najczęściej kojarzy nam się z tytułem popularnego serialu o sympatycznej rodzinie. Rodzina zastępcza to rodzina tymczasowo lub stale opiekująca się i wychowująca dzieci osierocone lub odrzucone lub takie, których rodzice nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa oraz opieki. Rodzina zastępcza nie jest rodziną adopcyjną. Przyjęcie dziecka przez małżeństwo lub osobę samotną następuje najczęściej bez zrywania więzi z rodziną biologiczną dziecka. Rodzina zastępcza otrzymuje pomoc finansową na częściowe utrzymanie dziecka.



[[fotka1]]Dzieci czekają na swoją rodzinę marzeń. Często nie może to być ich biologiczna rodzina. „Każde z tych dzieci, jeśli nie jest zranione oczekiwaniem i jeśli nie straciło nadziei na posiadanie własnej rodziny lub zastępczej marzy, żeby w rodzinie być. Każde chciałoby być przy swojej rodzinie ze swoją mamą i tatą, ale kiedy nie jest to możliwe to chcą nową mamę, nowego tatę lub nową ciocię i nowego wujka. Małe dzieci z domu dziecka mają odwagę powiedzieć to pani psycholog, pytają nawet – kiedy przyprowadzisz mi nową mamę i nowego tatę, bo moja mama się mną nie interesuje” – opowiada Urszula Kalafarska.



Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomoc Społecznej organizuje po raz pierwszy uroczyste obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Powodem zorganizowana tego dnia jest promowanie idei i pozytywnego nastawienia społeczeństwa do rodzinnej opieki zastępczej. To sposób uwrażliwiania na potrzeby dzieci pozbawionych opieki rodziców.



„Za mało w naszej lokalnej społeczności podkreślana jest waga problemu rodzicielstwa zastępczego jak najlepszej alternatywy dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych – mówi pani dyrektor. Wiele dzieci, które znajdują się w domach dziecka mogłoby znaleźć się i rozwijać w rodzinach zastępczych, ale ponieważ nie ma na tylu kandydatów do podjęcia tej ważnej, pięknej, ale i trudnej formy jest wciąż za mało. Stąd też nasze działanie. Chcemy pokazać, że jest potrzeba, że są dzieci, które potrzebują takich rodzin. Chcemy zachęcić tych, którzy zastanawiają się nad tą decyzją. Są już takie rodziny, funkcjonują i dobrze funkcjonują i może warto zrobić ten krok i podjąć działania”.



Dzień Rodzicielstwa Zastępczego otworzy Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Władysława Bobowskiego w kościele Filipinów. Po mszy rozpocznie się spotkanie rodzin w Sali Lustrzanej (od 17.00 – do 19.00). Wśród zapowiedzianych w programie spotkań jest również rozmowa o przeżyciach dzieci i rodziców. „Planujemy takie spotkanie, ale nie na skale publiczną, ponieważ to jest pierwsze spotkanie w gronie rodzin zastępczych, i chętnych rodzin adopcyjnych chcemy usiąść przy herbacie i kawie, w kontaktach indywidualnych, żeby te rodziny mogły powymieniać spostrzeżenia, radości, troki. To są takie tematy, którymi nie wszyscy chcą się dzielić, pokazywać na forum”.



Rodzice zastępczy spotykają się z różnymi reakcjami ze strony społeczeństwa. Stąd ich dystans do dzielenia się doświadczeniami. Wiedzą jednak, że o tym trzeba mówić. „To są takie tematy, którymi nie wszyscy chcą się dzielić, pokazywać na forum. Skąd inni będą wiedzieć, jak taka rodzina funkcjonuje, z jakimi problemami się spotyka. O tym trzeba mówić. Lepiej żeby to rodziny mówiły o swoich doświadczeniach a nie my w ich imieniu” – stwierdza dyrektor Urszula Kalafarska.



Na spotkaniu w Sali Lustrzanej zostaną rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki - „Rodzina moich marzeń”. Część artystyczną przygotowały dzieci z Domów Dziecka nr 1 i nr 2, Pogotowia Opiekuńczego i Zespołu Szkół Muzycznych.



Beata Burkat


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A