Z cyklu...nowości w Millennium
access_time 2005-10-11 18:29:08
Człowiek ringu, Dark Water, Ruchomy zamek Hauru, Persona non grata...to tylko niektóre propozycje filmowe, które będzie można obejrzeć w Kinie Millennium.

Oto prezentacja niektórych  nowości filmowych...

Już za kilka dni zobaczymy znakomity film pt:' Człowiek ringu'  reżysera Ron'a Howard'a. Pierwszy seans już 14 października godz. 20:00. Film wyświetlany będzie do 20 października 2005.


Człowiek  ringu ( 14.10 - 20.10.2005 )Reżyseria: Ron Howard
obsada: Russell Crowe, Renee Zellweger, Connor Price
gatunek: dramat
czas trwania: 144 min


Opowieść o losach legendarnego sportowca Jima Braddocka - boksera, który po serii przegranych pojedynków, został zmuszony do porzucenia ringu. Podczas trudnych lat Wielkiego Kryzysu podejmował się wielu zajęć, by utrzymać rodzinę. Właśnie w tym okresie ponownie otrzymał szansę zmierzenia się z jednym z najlepszych bokserów tamtych czasów.

Po niespodziewanym dla wszystkich zwycięstwie został wystawiony do walki z mistrzem świata – zawodnikiem znanym z uśmiercenia kilku swoich ringowych przeciwników.Krótka charakterystyka aktorów:


Russell Crowe - aktor, piosenkarz, gitarzysta, ur. 7 kwietnia 1964 Wellington, Nowa Zelandia. Wychował w Australii, gdzie zdobył pierwsze słowa uznania za swoją pracą aktorską. Australijski Instytut Filmowy trzykrotnie nominował go do swojej nagrody. Po raz pierwszy w roku 1991 w kategorii: Najlepszy Aktor za rolę w filmie 'The Crossing'. Rok później zdobył statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie 'Proof', otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora za dość kontrowersyjną kreację w filmie 'Romper Stomper'. Jedną z ważniejszych amerykańskich nagród filmowych we wcześniejszych latach jego kariery było miano najlepszego aktora, które za role w 'Romper Stomper' i 'Hammers Over the Anvil', przyzanało mu jury MFF w Seattle.


Amerykanski debiut filmowy Crowe'a miał miejsce w 1995 roku w filmie 'Szybcy i martwi', gdzie wystąpił obok wielkich gwiazd amerykńskiego kina takich jak chociażby Gene Hackman i Sharon Stone. W tym samym roku w filmie 'Virtuosity' zagrał rolę wirtualnego mordercy, SID-a 6.7, postać zupełnie inną od wszystkich dotychczasowych w jego karierze. Jednak dopiero trzeci amerykański film Crowe'a, 'Tajemnice Los Angeles', przymiósł mu prawdziwą sławę i uznanie amerykańskich krytyków i publiczności.

Kolejny amerykański film, 'Informator', przynosi mu nominację do Oscara w kategorii: Najlepszy Aktor, nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Jedna z największych dotychczasowych ról Russella to niewątpliwie postać Maximusa w filmie 'Gladiator'. Rola ta wyróżniona została przez Amerykańską Akademię Filmową Oscarem w kategorii: Najlepszy Aktor.


Renee Zellweger - Urodziła się w Kathy w stanie Teksas. Dała się poznać widzom pamiętną kreacją w roli Dorothy Boyd w komediodramacie 'Jerry Maguire', w którym partnerowała Tomowi Cruise'owi. Kreacja ta została obsypana w USA branżowymi nagrodami. Wystąpiła razem z Meryl Streep i Williamem Hurtem w filmie 'One True Thing'. Kreacja w obrazie p.t. 'The Whole Wide World' przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Mar Del Plata, uznanie krytyki na 'Sundance Film Festival' oraz nominację do prestiżowej Independent Spirit Award.

Filmografia aktorki obejmuje ponadto takie tytuły jak 'A Price Above Rubies','Dazed and Confused'. Dalsze jej filmy to: 'The Whole Wide World', 'Reality Bites - Orbitowanie bez cukru', '8 Seconds', 'Love and a.45', 'Empire Records', 'My Boyfriend's Back', 'The Return of the Texas Chainsaw Massacre', 'Ja, Irena i Ja', 'Siostra Betty'.


Ogromne uznanie przyniosły jej role w 'Dzienniku Bridget Jones', 'Chicago' za które otrzymała nominacje do Oscara (i to z rzędu).  Za rolę drugoplanową z 'Wzgórzu nadziei' otrzymała Oscara, a za 'Chicago' i 'Wzgórze nadziei' nagrodę Złotego Globu. Inne jej role to: 'Biały oleander', 'Do diabła z miłością', 'Bridget Jones: W pogoni za rozumem'.


Dark Water ( 14.10 - 20.10. 2005)reżyseria: Walter Salles
scenariusz: Rafael Yglesias (na podstawie powieści Koji Suzuki i filmu Hideo Nakaty)
obsada: Jennifer Connelly, John C. Reilly, Tim Roth, Dougray Scott, Ariel Gade
gatunek: thriller
czas trwania:
105 min.

Młoda rozwiedziona kobieta rozpoczyna nowe życie. Wraz z córką przeprowadza się do nowego mieszkania. Pragnie zapomnieć o nieudanym małżeństwie i poświęcić się wychowaniu dziecka. Jednak niespodziewanie dom zdaje się ożywać: wydaje tajemnicze odgłosy, pojawiają się dziwne zacieki czarnej wody i zdarzają dziwne wypadki.

ur. 12 grudnia 1970 Catskill Mountains, stan Nowy Jork, USA. Córka przedsiębiorcy odzieżowego, Gerarda, i handlarki antyków, Eileen, większość swojego dzieciństwa spędziła w Nowym Jorku i jego okolicach. Do rozpoczęcia kariery w reklamie zachęcił ją przyjaciel rodziny. Błyskawicznie jej zdjęcia trafiły do popularnych w USA magazynów takich, jak 'Seventeen'.

W ciągu kilku lat Jennifer znalazła się wśród grona nastoletnich gwiazdek kina. W 1985 r. wystąpiła jako uczennica, która przyczynia się do rozwiązania zagadki morderstw w pewnym mieście we włoskim horrorze 'Creepers' Dario Argento. Rok później oglądać ją można było obok Davida Bowie w fantastycznym 'Labyrinth', obrazie będącym wynikiem współpracy Jima Hensona i George'a Lucasa. 

Przełom w karierze Jennifer przyszedł w połowie lat 90. wraz z rolą lesbijki w 'Higher Learning' (1995) Johna Singletona. Znakomicie poradziła sobie także w skromnych, aczkolwiek dobrze przyjętych filmach, takich jak 'Mulholland Falls' (1996) Lee Tamahori'ego oraz 'Mrocznym mieście' (1998) Alexa Proyasa. Za portret młodej narkomanki w kontrowersyjnym obrazie Darrena Aronofsky'ego 'Requiem dla snu' (2000) otrzymała nominację do nagrody Independent Spirit Award. Równie dużym powodzeniem cieszyły się jej występy w filmach "Walking the Dead" (2000) Keitha Gordona, według powieści Roberta Dillona oraz w 'Pollocku' (także 2000), debiucie reżyserskim Eda Harrisa poświęconym jednemu z najwybitniejszych amerykańskich malarzy XX wieku. Sukces odniosła także w serialu telewizyjnym - 'The Street'.


'Gronach Gniewu'.

W 2002 roku wystąpił w 'Godzinach', 'Chicago' (nominowany do Oscara za rolę drugoplanową) i 'Gangs of New York' - filmy te otrzymały nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy Film. Ostatnio pojawił się w filmach: 'Gniew oceanu', 'The Anniversary Party' i 'The Good Girl', 'Anger Management'.Tim Roth urodzony 14 maja 1961 roku. Pochodzący z Londynu Roth zyskał międzynarodowe uznanie dzięki niezapomnianym rolom w wielu filmach niezależnych. Uznanie przyniosła mu rola w produkcji MGM, 'Rob Roy' za którą otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu.

Jeden z najbardziej oryginalnych angielskich aktorów ma na swoim koncie współpracę z wieloma utalentowanymi reżyserami. Są wśród nich: Agnieszka Holland, Woody Allen, Peter Greenaway, Tom Stoppard. Jest etatowym aktorem Quentina Tarantino - pracowali razem przy trzech filmach

Sławę zdobył nieprzeciętnymi rolami w filmach Quentina Tarantino 'Pulp Fiction', 'Wściekłe psy', 'Cztery pokoje'. Inne filmy z jego udziałem to 'Wszyscy mówią kocham cię' Woody Allena, 'Gridlock'd', 'Hoodlums', 'Mała Odessa', 'Kłamca'. Zagrał również w ponad piętnastu produkcjach telewizyjnych m.in.: 'The Hit', 'Vincent i Theo'.


 Dougray Scott jego prawdziwe imię  Stephen. Urodził się  25 listopada 1965 Glenrothes, Fife, Szkocja, Wielka Brytania. Aktorstwem zainteresował się po przeczytaniu dramatu Arthura Millera 'Śmierć komiwojażera'. Już w szkole średniej, do której uczęszczał małym mieście Glenrothes, zapisał się na warsztaty aktorskie.

W 1986 roku dostał się do Welsh College of Music and Drama. Szkołę ukończył z wyróżnieniem dla Najbardziej Obiecującego Studenta Aktorstwa. Wystąpił w następujących filmach; 'Ripley's Game', 'Enigma', 'Mission Impossible 2', 'Ever After: A Cinderella Story' z Drew Barrymore, 'The Proposal', 'This Year's Love', 'Gregory's Two Girls', 'Deep Impact', 'Regeneration', 'Twin Town', 'Love in Paris' oraz 'Princess Caraboo'.

Na małym ekranie można go było oglądać w miniserii 'Arabian Nights' oraz w 'Soldier Soldier', "Weak and Wide Astray', 'Taggaert: Nest of Vipers', 'Lovejoy', 'Harry Enfield Show', 'Tell Tale Hearts', 'Highlander', 'The Crow Road'.

 Scott brał udział także w licznych produkcjach teatralnych - 'Wallace', 'Welcome Home', 'Zabić drozda' (To Kill a Mockingbird), 'The Power and the glory', 'Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości' (Unidentified Human Remains and the True Nature of Love) w reżyserii Iana Browna w Hampstead Theatre.Ruchomy zamek Hauru ( 21.10 - 27.10.2005 )


reżyseria:
Hayao Miyazaki
scenariusz:  Hayao Miyazaki, Reiko Yoshida
gatunek: animowany / fantastyka
czas trwania:
119 min.

></td>
        </tr>
    </tbody>
</table>
Sophie ma 18 lat i całe dnie spędza w sklepie z kapeluszami, który wcześniej należał do jej zmarłego ojca. W trakcie jednej z nieczęstych wizyt w mieście, poznaje czarodzieja o imieniu Hauru. Hauru jest niezwykle przystojny, ale także dość skryty... Zazdrosna o ich zażyłość czarodziejka, rzuca czar na Sophie, przez który dziewczyna zmienia się w 90-letnią staruszkę.</p>
<p>Załamana Sophie ucieka od ludzi i, błąkając się, przypadkiem trafia do Ruchomego Zamku Hauru. Ukrywając swoją prawdziwą tożsamość, otrzymuje tam pracę jako sprzątaczka. Wkrótce tajemnicza, dziarska staruszka tchnie nowe życie w zaniedbaną posiadłość, którą zamieszkują także młody adept magii Mark i Calcifer – demon ognia, odpowiedzialny za wprowadzanie Zamku w ruch. Tryskająca energią Sophie dokonuje kolejnych cudów. Jaki wspaniały los może ją czekać? Może jej romans z Hauru dopiero się rozpoczyna?<br/>
<br/>
</p>
</span></p>
<hr style=

Persona non grata ( 21.10 - 27.10. 2005 )


reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Nikita Michałkow, Daniel Olbrychski, Jerzy Stuhr
gatunek: dramat
czas trwania:
117 min


Wiktor ambasador Polski w Urugwaju boleśnie przeżywa nagłą śmierć ukochanej żony. Przyjeżdżając do kraju spotyka rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych, Olega. Łączy ich zażyła przyjaźń obciążona jednak dwoma podejrzeniami. W oczach Wiktora Oleg mógł być w swojej ambasadzie oddelegowany do infiltrowania polskiego podziemia. Po drugie bliska przyjaźń Olega ze zmarła właśnie żoną Wiktora zawiera w sobie podejrzenie, czy zmarła nie zdradziła męża z ujmującym do dziś Rosjaninem.


Zbigniew Zapasiewicz - urodził się w 1934 r. Aktor, reżyser, pedagog. W 1956 r. ukończył warszawską PWST. Grał kolejno w teatrach: Młodej Warszawy i Klasycznym (1956-59), Współczesnym (1959-66 i obecnie), Dramatycznym (1966-83). Powszechnym (1983-87). W latach 1987-90 dyrektor Teatru Dramatycznego. Wykładowca w warszawskiej PWST.

Od 1979 docent na wydziale reżyserii tej uczelni. W latach 1981-84 dziekan tego wydziału, a w latach 1984-87 prodziekan. W latach 1969-71 prodziekan Wydziału Aktorskiego. Jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich aktorów teatralnych i filmowych.

Za swoje osiągnięcia sceniczne i filmowe Zapasiewicz otrzymał liczne wyróżnienia, nie tylko w Polsce. Dwukrotnie uzyskał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni (1977 za 'Barwy ochronne' i 2000 za 'Życie...'). 


Nikita Siergiejewicz Michałkow - Konczałowski urodził się w Moskwie, w 1945 roku. Wnuk malarza Wasilija Konczałowskiego, syn pisarza Siergieja Michałkowa, autora książek dla dzieci (oraz słów hymnu ZSRR) i poetki Natalii Konczałowskiej, brat Andrieja Konczałowskiego, znanego reżysera ( 'Syberiada', 'Uciekający pociąg', 'Cisi ludzie').

Pierwsze lekcje aktorstwa pobierał w dziecięcym studio teatru im. Stanisławskiego, a następnie w Szkole Szukszyna przy teatrze Wachtangowa. Będąc studentem wystąpił w 'Spacerze po Moskwie' (Georgy Daniel), a dwa lata później w filmie Andrieja Konczałowskiego 'Szlacheckie gniazdo' (1969).

Rok 1991 przyniósł reżyserowi Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji za film 'Urga' oraz nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny w roku 1992. W 1993 Michałkow zrealizował film 'Anna 6-18', będący dokumentacją dorastania córki reżysera na tle zmian zachodzących w Rosji. 'Spaleni słońcem'- obraz wyreżyserowany w 1994 roku, zdobył nagrodę jury festiwalu w Cannes w 1995 roku oraz Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Najambitniejszą produkcją i pierwszym filmem anglojęzycznym Michałkowa jest "Cyrulik syberyjski".


Daniel Olbrychski - ur. 27 lutego 1945 Łowicz, Polska. Jeden z nielicznych, obok Zbigniewa Cybulskiego i Bogusława Lindy, prawdziwych gwiazdorów w historii polskiego kina, a zarazem utalentowany aktor, który umiejętnie kształtuje i podtrzymuje swój wizerunek. Zadebiutował w 1963 roku w 'Rannym w lesie' Janusza Nasfetera. Dla wielkich ról 'odkrył' go Andrzej Wajda, angażując do roli Rafała Olbromskiego w 'Popiołach' (1965).


Rolą tą zapoczątkował galerię romantycznych, niespokojnych bohaterów. Znany takie z kreacji na deskach teatrów polskich i francuskich (m.in. 'Hamlet', 'Cyd', 'Cześnik' oraz ról w Teatrze Telewizji (m.in. 'Otello' w reż. Andrzeja Chrzanowskiego, 'Ksiądz Marek' i 'Makbet' w reż. Krzysztofa Nazara). Otrzymał wiele nagród i odznaczeń - jest Komandorem Orderu Virtuti Militari, a rząd francuski przyznał mu Komandorię Sztuki i Literatury.


Pięć filmów z jego udziałem było nominowanych do Oscara w kategorii 'najlepszy film zagraniczny': 'Potop', 'Ziemia obiecana', 'Panny z Wilka', 'Blaszany bębenek' i 'Dangerous Movements'. Dwa ostatnie zostały tymże Oscarem wyróżnione; 'Blaszany bębenek' otrzymał ponadto Złotą Palmę w Cannes.
Jerzy Stuhr -  urodzony w Krakowie, ukończył najpierw Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego. Jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów polskiego filmu i teatru. 

Wystąpił w wielu filmach fabularnych, zarówno w rolach dramatycznych jak i komediowych. Stworzył wiele niezapomnianych i charakterystycznych postaci w takich filmach jak: 'Blizna', 'Wodzirej', 'Aktorzy prowincjonalni', 'Bez znieczulenia', 'Amator', 'Wojna Światów. Następne stulecie', 'Przypadek', 'Matka Królów', 'Seksmisja' ...


Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych, Nagrodę Miasta Krakowa, Nagrodę Krytyki Włoskiej, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1998 rok).%%br%%
C.Ch.
 
Komentarze...