Dwa w jednym...
access_time 2005-10-09 12:47:23
Pierwszy tydzień dla studentów filologii polskiej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej był stresujący. Na spotkaniu organizacyjnym – weekend przed rozpoczęciem zajęć – dowiedzieli się, że muszą wybrać język obcy – angielski lub niemiecki, którego będą się uczyć na poziomie regularnych studiów językowych. Zamiast jednego egzaminu z lektoratu będą zdawać ich jedenaście…

Studenci dowiedzieli się, że zmiany w toku nauczania związane są ze zmianami w przepisach o kształceniu nauczycieli języka polskiego. PWSZ jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła innowacje.

 

„Jestem zaskoczona, że coś takiego zaistniało. Wybrałam polonistykę i chciałabym studiować przede wszystkim literaturę polską a nie język angielski” – stwierdza jedna ze studentek. Zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Nikt mnie nie pytał czy odpowiada mi studiowanie dwóch kierunków. Zapytano tylko, który język wybieram” – dodaje.

 

Do tej pory zaczynając studia na filologii polskiej na drugim roku można było wybrać dodatkową opcję kształcenia – w kierunku animacja kultury czy poradnictwa logopedycznego. W zmienionym systemie nauczania tego wyboru ma nie być. Pozostała specjalizacja pedagogiczna. Część studentów sprzeciwia się taki rozwiązaniom. „Chciałam studiować animację kultury, nie zamierzałam uczyć w szkole. Jestem rozczarowana, że dowiedziałam się o tak ważnych zmianach dopiero teraz” – mówi studenta polonistyki.

 

Obawę studentów wzbudza również poziom nauczania języka angielskiego czy niemieckiego. Nie wszyscy po kursie w liceum są na poziomie średnio zaawansowanym. Nie ma grup początkujących. Wśród przedmiotów obowiązujących są – fonetyka języka angielskiego, konwersacja, reading, listening, gramatyka. Na zajęciach nie można rozmawiać po polsku nawet porozumiewając się między sobą. „Mam wrażenie, że język polski odszedł na plan dalszy. Po pierwszym tygodniu nauki widzę, że znacznie więcej czasu będę poświęcać nauce angielskiego niż literaturze polskiej” – informuje jedna ze studentek. Po zakończeniu studiów absolwent ma posiadać kwalifikacje do nauczania obcego języka w szkole podstawowej i gimnazjum. Ale na razie studenci będą musieli naprawdę starać się utrzymać na studiach. Paradoksalną byłaby sytuacja zdania egzaminów z filologii polskiej a oblania a języka angielskiego…

 

Próbowaliśmy zdobyć informację od władz PWSZ. Niestety w Instytucie Humanistycznym nikt nie czuje się upoważniony o udzielania informacji prasie. Dowiedzieliśmy się, że dopiero po 15 października będzie możliwe spotkanie.

 

PWSZ wprowadziła bardzo szybko zmiany w kształceniu nauczycieli języka polskiego. I to się chwali. Uczelnia stara się kształcić studentów na wysokim poziomie. Są studenci, którym odpowiada taki system, bo ucząc dwóch przedmiotów będą konkurencyjni na rynku pracy. Ale trzeba też uwzględnić tych, którzy nie wiążą swojej przyszłości ze szkołą.

 

Otrzymaliśmy informację od studentów, że zapowiadają się kolejne zmiany. Jakie? O tym napiszemy po rozmowie z władzami uczelni.

 

BB

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A