Tarnowska Akademia Antyczna
access_time 2005-10-09 13:25:45
„Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać, co dobre, w tym cel rozumnego życia” – te słowa Platona stały się myślą przewodnią Tarnowskiej Akademii Antycznej, projektu edukacyjnego realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego. Projekt ten ma na celu przybliżenie nie tylko uczniom szkoły, ale także wszystkim mieszkańcom Tarnowa kultury i sztuki starożytnej.

Od 20 lat na terenie I LO organizowane są coroczne wyjazdy „śladami kultury antycznej” – do Grecji, Włoch, Chorwacji i Francji. Bezpośredni kontakt z kulturą tych krajów poprzedzają lekcje, wykłady, konkursy. Ilość osób zaangażowanych w proces dydaktyczny jest coraz większa – stąd powstał pomysł by poprzez Tarnowską Akademię Antyczną poszerzyć wiedzę mieszkańców miasta i zwrócić ich uwagę na dorobek starożytności.

 

Na projekt, nad którym patronat honorowy objął Uniwersytet Jagielloński składa się cykl wykładów, warsztatów teatralnych i imprez towarzyszących na terenie I LO w roku szkolnym 2005/2006. Wykład inauguracyjny miał miejsce 22 października o godzinie 17 na auli szkolnej, a jego hasłem przewodnim były słowa: „Łacina na co dzień, czyli o korzyściach płynących z antyku”. Prelekcje przygotowane i przedstawione zostały przez dyrektora tarnowskiego teatru Wojciecha Markiewicza i profesora I LO w Krakowie Stanisława Jastrzębskiego.

Kolejne wykłady odbywać się będą w każdy trzeci czwartek miesiąca na auli I LO o godz. 17. Bliższe informacje odnośnie wykładowców i poruszanej tematyki można uzyskać w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej www.i-lo.tarnow.pl. Spotkania można również obejrzeć podczas bezpośredniej transmisji internetowej na wyżej podanej stronie.

 

W warsztatach teatralnych można wziąć udział w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca. Ich celem jest nauka i trening aktorstwa w wersji antycznej i współczesnej. Przygotowane utwory Arystofanesa i Ezopa zaprezentowane zostaną podczas finału Tarnowskiej Akademii Antycznej, kiedy to młodzi aktorzy udadzą się na wycieczkę do Grecji by w sposób namacalny dotknąć sztuki, która stanie się ich udziałem.

 

Karolina Gorczyca

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A