Miliony na autobusy z gazem
access_time 2005-10-19 17:56:49
Tarnowskie MPK wystąpiło z wnioskiem o pieniądze unijne na zakup i przystosowanie kolejnych autobusów na gaz ziemny CNG. - Zakładam, że nasz wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu najbliższych trzech miesięcy - mówi Henryk Łabno, prezes tarnowskiego MPK.

Miejska spółka komunikacyjna chce w ciągu najbliższych trzech lat zmodernizować i wyposażyć w instalacje na gaz ziemny siedem kolejnych miejskich autobusów. Za pieniądze unijne miałoby też zostać zakupionych kolejnych osiem autobusów już wyposażonych w instalacje na gaz CNG. Byłyby to oczywiście autobusy nowe, zakupione bezpośrednio od producenta.

Aby MPK mogło otrzymać pieniądze unijne na autobusy zasilane gazem ziemnym, radni tarnowscy muszą uchwalić jutro na sesji strategie rozwoju transportu publicznego. Bez takiej strategii MPK nie będzie mogła otrzymać pieniędzy z europejskiej dotacji. Wniosek MPK będzie następnie rozpatrzony w Urzędzie Marszałkowskim.

 - Nasz wniosek w tej sprawie zostanie rozpatrzony w ciągu dwóch, najwyżej trzech miesięcy - mówi prezes Henryk Łabno. - Na zrealizowanie naszych zamiarów potrzeba będzie ponad dziewięć milionów zł, z czego 75 procent to byłaby dotacja unijna, a 25 procent wkład własny.

Jeśli wniosek MPK zostanie rozpatrzony pozytywnie, w pierwszej kolejności ma zostać zmodernizowanych kolejnych kilka autobusów i przestawionych na napęd gazem ziemnym. Obecnie autobusów zasilanych gazem ziemnym jest w Tarnowie już 10, do końca roku mają zostać przystosowane na jeszcze dwa kolejne.

Siedem kolejnych autobusów, z pieniędzy europejskich, zostałoby przystosowanych do poruszania się na ekologicznym paliwie w przyszłym roku. Cztery nowe autobusy na gaz ziemny kupione zostałyby w 2007 r. a kolejne cztery - w 2008.

Na razie nie wiadomo, ile autobusów tarnowskiego MPK byłoby zasilanych gazem CNG po roku 2008. - To będzie zależało od tego, jak rozwinie się sytuacja - mówi prezes Henryk Łabno.





(Smol)%%br%%




Dziennik Polski


Komentarze...