Pomoc zawieziona
access_time 2005-12-13 01:03:57
Uczniowie i nauczyciele VII LO i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych zawieźli prawie tysiąc paczek do polskich rodzin na Ukrainie. "Najbardziej wzruszające są spotkania z dziećmi i dorosłymi, którzy często ze łzami w oczach przyjmują tak cenne dla nich prezenty. I wtedy wiadomo, że było warto się starać... I że za rok znów spróbujemy pomóc świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy" - stwierdziła uczestniczka wyjazdu, polonistka z ZSEG, Małgorzata Skrabacz.

To już ósma edycja akcji  "Pomóż św. Mikolajowi dotrzeć na Kresy". W tym roku z Tarnowa pojechały na Ukrainę dwa autokary. Paczki otrzymało około 400 polskich rodzin. "Ciężko jest zrozumieć sytuację na Kresach. To co tam oglądam to bieda. Mamy wewnętrzny obowiązek, żeby pomagać. Z roku na rok coraz więcej osób włącza się w akcję. U nas też jest źle, ale tam jest naprawdę ciężko. Kiedy wracam stamtąd doceniam to, co mam" - powiedział dyrektor VII LO w Tarnowie, Marian Kozik.

 

Młodzież VII LO i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych sama zajęła się gromadzeniem produktów potrzebnych do zrobienia paczek. Przynosili dary ze swoich domów, kwestowali w sklepach, supermarketach, organizowali kiermasze ciast, zdobywali fundusze.

 

"Na terenie ZSEG w przygotowanie  mikołajkowych paczek zaangażowana była spora grupa nauczycieli i uczniów - mówi polonistka Małgorzata Skrabacz. Uczniowie są organizatorami loterii fantowej oraz kiermaszu wypieków. Kiedy dysponujemy już odpowiednimi środkami, przychodzi kolej na zrobienie zakupów, pakowanie prezentów. Niestety, nie wszyscy aktywnie uczestniczący w akcji mogą pojechać na Ukrainę, dlatego przeprowadzamy losowanie wśród uczniów. Wybrańcy losu uczestniczą w dwudniowym wyjeździe. Sama podróż jest bardzo sympatyczną wyprawą. Dołączamy z naszymi paczkami do darów przygotowanych przez VII LO w Tarnowie oraz inne szkoły i razem jedziemy do Strzelczysk, Czyżek, Lwowa" - dodaje.

 

Paczki zawierały produkty żywnościowe, przybory szkolne, ubrania, środki czystości. Na Ukrainę pojechali również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich. W tym roku Mikołaj zawitał do szkoły w Strzelczyskach, przedszkola we Lwowie. Dary rozdawano w Czyżkach, Pnikucie, Złoczowie.

 

Tarnowska mlodzież odwiedziła Cmentarz Orląt Lwowskich i Cmentarz Łyczakowski.


Organizatorzy akcji dziękują następującym firmom i osobom: Mistar, Grubcio, Voltronik, Bristol , Firma Odlewnicza Żelmet, Brukbet, poseł Aleksander Grad, wicewójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, parafia w Tarnowcu, Farmona, PGF, Hartmann, Frukt , Dom - Komplex Mirosław Tracz. Zbiórka darów odbyła się w supermarketach: Leader Price w DH Świt, Stokrotka, Kaufland, Alma.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A