Muzyka Nocą
access_time 2006-01-15 14:08:22
W sobotę, 14 stycznia odbyło się piąte spotkanie z cyklu koncertów „Muzyka Nocą” organizowane przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa i Szkołę Muzyczną „Yamaha” w Tarnowie. Był to koncert noworoczny, upamiętniający 675 rocznicę nadania naszemu miastu praw miejskich, nad którym mecenat objął Prezydent Mieczysław Bień.

%%br%%Koncert upłynął pod znakiem „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego perfekcyjnie odegranych przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją znakomitej skrzypaczki Lilii Ślusar.

Wieczór w Sali Lustrzanej umożliwił zaproszonym gościom prócz wysłuchania koncertu rozszerzenie wiedzy na temat naszego miasta. Sądzę, iż niewielu obywateli Tarnowa zdaje sobie sprawę, iż w latach międzywojennych słynne na całą Polskę było tarnowskie..więzienie! Uchodziło za jedno z najbardziej luksusowych i ściągało do niego całe szemrane towarzystwo ówczesnej Rzeczpospolitej. Nie mniej rozsławił nasze miasto pan Kopia – producent słynnych w regionie fajek. Często odwiedzanym w tych czasach miejscem w Tarnowie był plac Sobieskiego porównywany do francuskiego Pigalle, z powodu sprzedawanych na nim kasztanów przez zaprzyjaźnionego Tarnowianom Węgra. Z czasem jego obecność była niepisanym kalendarzem, gdyż pojawiał się z pierwszymi dniami grudnia, a do ojczyzny wracał z początkiem wiosny.

W latach 30 ubiegłego wieku słynna w Tarnowie była zagadka o następującej treści: „Z przodu pasażer, z tyłu pasażer a w środku nic”. Żart ten uwypuklał przywiązanie Tarnowian do pieniędzy i krążące po mieście puste tramwaje z motorniczym za kierownicą i konduktorem czyhającym na pasażera. Co ciekawe w owym czasie miasto posiadało 8 tramwajów, jednak w ruchu było maksymalnie 5. Młodzi pasażerowie nie mieli łatwego życia, gdyż wszystkie dzieci powyżej metra wzrostu płaciły za podróż tak jak dorośli. Kwestie sporne rozstrzygał centymetr widniejący w drzwiach tramwaju.

Podobne historie w swej książce „Przypadki mojego życia” opisuje Roman Brandstaetter, znany tarnowski twórca. Kolejne spotkanie z cyklu „Muzyka nocą” odbędzie się już w marcu. Serdecznie zapraszamy.


Łukasz Burnat

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A