Będzie najmniejszym miastem?
access_time 2006-01-09 22:11:14
Lipnica Murowana jest już jedną z ostatnich w regionie miejscowości, które po utracie praw miejskich przed wojną nie podjęły potem starań o ich odzyskanie. Obecne władze samorządowe gminy chciałyby przywrócić Lipnicy status miasta, lecz obawiają się, że miejscowość nie spełni kryterium ludnościowego.

-Tak, chcemy być w przyszłości miastem - deklaruje Jerzy Piś, wójt gminy Lipnica Murowana. - Myślimy o tej sprawie już od dłuższego czasu, jesteśmy w znacznym stopniu przygotowani, ale niepokoi nas, czy będziemy w stanie spełnić kryterium ludnościowe, czy - innymi słowy - Lipnica nie jest ciągle zbyt mała na miasto. Wiadomo nam, że miejscowość aspirująca do roli miasta powinna mieć co najmniej 2 tys. mieszkańców. My mamy około 800.

 

Lipnica Murowana pod innymi względami spełnia kryteria brane pod uwagę przez odpowiedni zespół ekspertów z MSWiA. Infrastruktura, jak na potrzeby małego miasteczka, jest wystarczająco rozwinięta.

 

- Nie chcielibyśmy działać w ciemno, gdyż przygotowania do uzyskania statusu miejskiego kosztują - podkreśla wójt. - Za pośrednictwem posłów z naszego terenu zabiegam teraz o wizytę w ministerstwie, by mieć, choćby i na piśmie, odpowiedź na pytanie, czy mimo małej liczby mieszkańców możemy skutecznie starać się o prawa miejskie. Jeśli tak, z naszą inicjatywą w tej kwestii nie będziemy zwlekać.

 

Kiedy w sierpniu ub. roku "Dziennik" rozmawiał z Marią Izydorczak z departamentu MSWiA, dowiedział się, że kryterium ludnościowe nie jest kryterium ostatecznie przesądzającym o tym, czy dana miejscowość uzyskuje status miasta, czy nie. Zakliczyn, który teraz uzyskał prawa miejskie, ma 1,5 tys. mieszkańców.

Lipnica Murowana prawa miejskie uzyskała już w XIV wieku, utraciła w 1934 roku. Powszechnie znana jest z zabytkowego kościółka św. Leonarda, wpisanego na listę UNESCO jako perła średniowiecznej architektury drewnianej. Być może tradycje i walory historyczno-krajoznawcze Lipnicy miałyby większe znaczenie niż kryterium ludnościowe.

 

Gdyby Lipnica otrzymała prawa miejskie, byłaby najmniejszym miastem w Polsce. Obecnie są nim Wyśmierzyce niedaleko Radomia, liczące 870 mieszkańców. Fakt bycia najmniejszym miastem można byłoby wykorzystać w celach promocyjnych.

 

W woj. małopolskim Lipnica Murowana jest jednym z ostatnich dawnych miasteczek, które utraciły swą rangę przed II wojną światową i dotychczas jej nie odzyskały. W regionie tarnowskim status miejski odzyskał najpierw - w 1994 r. - Nowy Wiśnicz, po nim Czchów, Ciężkowice, Ryglice, ostatnio Zakliczyn.

 

(ziob)

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

 

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A