Dla kogo ''Uskrzydlony''
access_time 2006-01-11 23:31:37
W piątek a tarnowskim teatrze zostaną przyznane statuetki prestiżowej nagrody "Uskrzydlony". Tą nagrodą uhonorowano 161 osoby, a wśród laureatów były osóby zasłużone dla kultury oraz rozwoju i promocji regionu. "Uskrzydonego" w ubiegłych latach otrzymali między innymi: dyrektor Tarnowskiego Teatru - Wojciech Markiewicz, prezydent Tarnowa Mieczysław Bień, zespół "Świerczkowiacy". Kogo tarnowianie wybiorą w tym roku?

Trzynasty stycznia 2006 roku okaże się szczęśliwą datą dla kilkunastu osób powiatu tarnowskiego.  Zostaną nagrodzeni statuetkami "Uskrzydlony". Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1988 r. Wówczas wyróżniono nią sześć osób w dwóch kategoriach – kultura i media.

"Wyróżnienie przyznawane jest osobom i zespołom, za ich pracę na rzecz środowiska lokalnego i regionu - mówi Lucyna Krupa, prezes Tarnowskiej Fundacji Kultury. Do TFK przez cały rok napływają zgłoszenia kandydatów do tego wyróżnienia. Wyboru dokonuje kilkunastoosobowa kapituła, która zapoznaje się z działalnością kandydatów, przygląda się ich pracy. Często wybór jest trudny, ale o osobach, które nie otrzymują nagrody w danym roku nie zapomina się, nadal pozostają oni na liście kandydatów na następny rok" - dodaje Lucyna Krupa.

Pomysł promowania ludzi związanych z kulturą powstał w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie, kierowanym przez Stanisława hspace= Lisa. Praktycznie od początku honorowani tym wyróżnieniem byli także menedżerowie, działacze samorządowi oraz dziennikarze. W momencie powstania Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., kontynuującej misję WOK w dziedzinie kultury, „Uskrzydlony” stał się nagrodą za indywidualny wkład w dzieło rozwoju regionu tarnowskiego przyznawaną w pięciu kategoriach: kultura, samorząd lokalny, gospodarka, promocja, media. Od pięciu lat nagrodę tę przyznaje Tarnowska Fundacja Kultury w ośmiu kategoriach.

"Uskrzydlony musi być osobą otwartą na ludzi, wykonującą swoją pracę nie licząc na korzyści materialne, człowiekiem spełnionym zawodowo, pasjonatem swojej pracy i zarażającym tą pasją innych - stwierdza prezes TFK. Statuetkę otrzymują nie tylko osoby, które zajmują się pracą na rzecz regionu zawodowo, ale również ludzie prości, którzy mają potrzebę pracy na rzecz swojego środowiska. W ostatnich latach wyróżnienia otrzymują także firmy, które są mecenasami w swoim regionie. Jest to szczególne cenne z uwagi na to, że czynią to bezinteresownie, dlatego takie działania trzeba pielęgnować".

Statuetka „Uskrzydlonego”, to dzieło artysty rzeźbiarza Stefana Niedorezo, przypomina Ikara. Każda statuetka „Uskrzydlonego” ma swój numer, do którego dołączona jest karta z imieniem i nazwiskiem wyróżnionej osoby. Prowadzona jest również dokumentacja „Uskrzydlonych” w postaci kroniki ze zdjęciami i wpisami laureatów i osób uczestniczących w uroczystości wręczenia nagrody. "Nie przyznajemy nagrody standardowo, według listy, a tylko dla satysfakcji osób. Nie jest to nagroda "urzędowa", a potrzeba wyróżnienia osób za ich wkład w rozwój środowiska" - informuje Lucyna Krupa.

Gala rozdania nagród rozpocznie się w piątek w tarnowskim teatrze o godzinie 15.00.

 


BB

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A