Emigranci na deskach teatru
access_time 2006-01-16 21:28:02
W sobotni wieczór w teatrze tarnowskim odbyła się premiera "Emigrantów" Sławomira Mrożka. Jej prapremiera odbyła się w paryskim Theatre d'Orsay w 1974 roku, reżyserował Roger Blin, a grali Gérard Depardieu i Laurent Terzieff. Przedstawienie stało się wielkim sukcesem pisarza i rozpoczęło światową karierę sztuki.

 

Bohaterowie sztuki to ludzie niewiadomego obywatelstwa, bez imion i nazwisk. Są samotni, wyobcowani. Potrafią toczyć tylko między sobą spory, które są przeniesieniem konfliktów mających miejsce w ich rodzinnym kraju. Znajdują się w nieokreślonym mieście bogatego Zachodu, jednak nie potrafią włączyć się w życie kraju, w którym przebywają.

Sztuka wciąż aktualna. Postaci nie do końca pozostały takimi, jak wykreował je autor. Jak w każdym społeczeństwie relacje międzyludzkie ulegają ciągłym przemianom. Niektóre różnice ulegają zatarciu, inne zostają mocno uwypuklone. Jednak jedno jest pewne. Dziś priorytetem stała się chęć posiadania, pogoń za wartościami materialnymi. Ta myśl i jej konsekwencje stanowią istotę spektaklu.

Zapraszamy do Teatru im.Ludwika Solskiego.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A