Luksus na wyciągnięcie ręki
access_time 2006-03-14 16:08:18
W tarnowskim Ratuszu wystawiono około tysiąca przedmiotów zbytku i próżności, ale każdy, a szczególnie panie chciałby doznać takiego fokusu. Zbiory są własnością krakowianki Katarzyny Sosenko, historyka sztuki. Kolekcjonerka zaaranżowała tę wystawę.

Ekspozycja prezentuje historię mody, a w szczególności ewolucję formy naczynia na perfumy. Obejmuje okres od czasów antycznych: czerwono-figurowe naczynie ceramiczne na wonności, fibule, rzymskie zapiniki do stroju (prototyp współczesnego guzika), szklane i ceramiczne flakony i dzbanki z IV-VIII w. n.e.

 

Spośród późniejszych przedmiotów wyróżniają się: pomandery XVII-XIX -wieczne pojemniki na pomadę i skondensowane wonności, tabakierki, puzderka na tabakę (zażywanie tabaki stanowiło rytuał toaletowy), kryształowe szlifowane i grawerowane flakony XVII i XVIII wiek (wielka rzadkość), tabakierka z wizerunkiem córki Jana Matejki, wykonana przez samego artystę.

 

W gablotach wyeksponowano: orientalne buteleczki tzw. "snuff bottles", weneckie wyroby na perfumy ze szkła "mille fiori", secesyjne, niezwykle ozdobne, flakony na perfumy (1895-1910), koronkowe wieczorowe suknie Marii Malczewskiej, żony Jacka Malczewskiego, jest też jedwabna sukienka w grochy projektu Coco Chanel.

 

Szeroko zilustrowane akcesoria mody męskiej. Trzon ekspozycji stanowią naczynia i flakony na perfumy wykonane w różnych okresach historycznych, stylach (biedermeier, neorokoko, secesja, art deco) i materiałach: (szkło, kryształ, porcelana, metal, masa perłowa, bursztyn, malachit, kamienie półszlachetne, tworzywa sztuczne, itp.)

 

Wystawę dopełniają sakiewki, torebki, kasetki na kosztowności, przyborniki toaletowe i do manicure, wachlarze, kapelusze, ozdoby, biżuteria, szminki, pudry oraz wiele innych akcesoriów toaletowych i tych, które przydawały szyku i elegancji.

 

(kis)

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A