OSP wyrzucają strażaków
access_time 2006-03-20 23:49:07
W Zaczarniu, gmina Lisia Góra, do dzisiaj komentowana jest sprawa 20-letniego strażaka z miejscowej OSP, który podpalał zabudowania gospodarcze i trawy. Ludzie zaskoczeni są tym bardziej, że młody mężczyzna należał do wyróżniających się druhów. Jan Sady, kierownik biura terenowego Związku OSP w Tarnowie mówi, że nie pamięta tego rodzaju przypadków w regionie tarnowskim.

Strażaka-podpalacza czeka proces sądowy, poza tym zostanie on wykluczony z szeregów OSP. Jak się okazuje, w regionie tarnowskim kilka razy w ciągu roku zdarza się, że macierzyste jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych analizują i podejmują decyzje w stosunku do tych członków, których postawa budzi poważne zastrzeżenia.

 

- Istnieje statut OSP i każdy strażak-ochotnik musi przestrzegać jego zapisów - informuje Jan Sady. - W tak licznej grupie ludzi zdarzają się oczywiście sytuacje, w których zarządy jednostek OSP muszą zareagować na zachowanie niektórych członków, niezgodne ze statutem.

W jednej z miejscowości zarząd OSP wykluczył ze swoich szeregów członka, który nadużywał alkoholu i wielokrotnie w miejscach publicznych swoim zachowaniem nie przynosił chluby organizacji. Urażony strażak-ochotnik odwołał się od tej decyzji do walnego zebrania, ale i ono utrzymało ją w mocy.

 

Z OSP można być wykluczonym za niewłaściwą, niezgodną ze statutem, postawę, za brak aktywności, także za niepłacenie składek w długim okresie czasu, np. 2-letnim. Zarząd jednostki, w zależności od rodzaju i stopnia przewinienia, może przed wykluczeniem udzielić napomnienia, nagany itp.

 

- To są rzadkie przypadki - mówi J. Sady. - Strażacy nie przyjmują w swoje szeregi pierwszą napotkaną osobę. W małych środowiskach, w których żyją, znają się dobrze, wiedzą, kto jest kto. Ale jeśli się czasem pomylą, reakcje są zdecydowane. W straży pożarnej można polegać tylko na ludziach odpowiedzialnych, tu nie ma żartów, dlatego nie toleruje się odszczepieńców.

 

W regionie tarnowskim działa 309 jednostek OSP, które zrzeszają ponad 8 tys. członków.

 

(ziob)

Dziennik Polski

 

 

www.dziennik.krakow.pl

 

Komentarze...