Popołudnie pereł muzycznych z Jadwigą Romańską
access_time 2006-03-24 14:05:57
Specjalnym gościem marcowego Spotkania z Artystą, będzie primadonna Opery Krakowskiej, mistrzyni belcanta, niezapomniana Madama Butterfly oraz Gilda, Jadwiga Romańska.
Pochodząca z Sosnowca artystka, laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych m.in.
w Monachium i Genewie oraz licznych nagród, m. in. Nagrody Miasta Krakowa, Nagrody I Stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz  Fundacji Kultury Polskiej spotka się z miłośnikami sztuki operowej 26 marca o godz. 15:00 w foyer sceny operowej przy pl. Św. Ducha 1. Gospodarzami spotkania będą przyjaciele Jadwigi Romańskiej: Anna Woźniakowska, Józef Opalski oraz Andrzej Kosowski.  
Na temat samej artystki można by pisać bardzo dużo. Szczególnie zainteresowanym wybitną solistką polecamy świetną książkę Anny Woźniakowskiej „Maestra. Jadwigi Romańskiej życie w sztuce”.  

Jadwiga Romańska tylko na scenie Opery Krakowskiej wystąpiła w 37 premierach, prezentując za każdym razem role pierwszoplanowe. Krakowska publiczność oklaskiwała wybitną śpiewaczkę jako m.in. Violettę w Traviacie, Łucję w Łucji
z Lammermoor, Mimi w Cyganerii,  Madamę Butterfly, Rozynę w Cyruliku sewilskim, Małgorzatę w Fauście, Micaele w Carmen,  Lakme, Hannę w Strasznym dworze, Roxanę w Królu Rogerze, Tatianę w Eugeniuszu Onieginie i wielu innych partiach.

Artystka ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról przygotowanych dla innych teatrów - zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz udział w prawie 250 koncertach oratoryjno-kantatowych w Polsce, a także ponad kilkaset występów z orkiestrą oraz z recitalami pieśni za granicą, m.in. w: Niemczech, Rosji, Włoszech, Austrii, Danii, Jordanii, Holandii i Korei.

- Piękne i szczere uczucie być artystą dojrzałym i spełnionym, bogatym życiem wewnętrznym. Ale trzeba bardzo kochać śpiew i ludzi, a nade wszystko kochać to, co się robi, by mimo wielkich przeciwności losu, z taką radością i pasją pracować, aby osiągać ideały - mówiła Jadwiga Romańska w trakcie swojego złotego jubileuszu.

Na pełne niespodzianek spotkanie z artystką zapraszają Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej oraz Opera Krakowska.   


Więcej informacji na: www.opera.krakow.pl

%%br%%
Komentarze...