Wymień piec na ekologiczny
access_time 2006-03-27 18:06:38
Masz stary piec węglowy - wymień go na nowy "ekologiczny" i dostaniesz za to pieniądze. Rusza druga edycja tarnowskiej akcji "likwidacja niskiej emisji" prowadzonej przez Urząd Miasta. Za usunięcie jednego paleniska węglowego można otrzymać 500 zł.

Dodatkowo właściciel mieszkania dostanie 80,00 zł za każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła, w związku z całkowitym i trwałym wyłączeniem kotła centralnego ogrzewania. W sumie miasto wyda na dofinansowanie ekologicznej wymiany 50 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności pieniądze czekają na mieszkańców Starówki, gdzie problem starych, zanieczyszczających powietrze pieców jest największy. Liczy się kolejność zgłoszeń.

 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na wymianę pieców na proekologiczne źródła energii cieplnej (np. gaz ziemny, energia elektryczna, olej opałowy czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej) zdecydowało się 42 osoby. Dzięki akcji zlikwidowano 84 paleniska węglowe i 4 piece centralnego ogrzewania. Większość zmieniła ogrzewanie węglowe na gazowe, kilka osób podłączyły ogrzewanie do miejskiej sieci ciepłowniczej (MPEC) albo zastosowały ogrzewanie elektryczne.

 

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest załączenie do wniosku kopii dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu (budynku) bądź zgody właściciela obiektu na realizację przedsięwzięcia, oraz zawarcie umowy dofinansowania z Gminą Miasta Tarnowa. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia należy przedstawić kopię faktury VAT (lub rachunku) za zainstalowanie lub zakup elementów nowego systemu ogrzewania oraz zaświadczenie o liczbie i terminie trwale wyłączonych palenisk (lub kotła c.o.) wystawione przez kominiarza lub przedsiębiorcę, który dokonał zmiany systemu ogrzewania.

 

Wnioski podlegają weryfikacji - sprawdzeniu zgodności z regulaminem oraz umową. Przeprowadza się wizje lokalne przed likwidacją i po zburzeniu paleniska, dokumentując stan w protokole oraz fotograficznie.

 

Wniosek o dofinansowanie można otrzymać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, ul. Goldhammera 3, w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Nowa 4, jest także do pobrania z miejskiego portalu tarnow.pl

Komentarze...