Pociąg retro. 150 lat kolei w Tarnowie
access_time 2006-01-19 22:04:28
W tym roku minie 150 lat od czasu, gdy na tarnowski dworzec wjechał pierwszy pociąg. To tylko jeden z trzech kolejowych jubileuszy przypadających w tym roku w Tarnowie. Kolejarze chcą rocznicę uczcić w sposób szczególny i sprowadzić na tarnowski dworzec specjalny pociąg retro.

Pociąg retro odbyłby swój jubileuszowy kurs z Tarnowa w czerwcu, gdy przypadać będą Dni Tarnowa. Na tę okazję poczta ma wydać okolicznościowy datownik ze specjalną kartą pocztową.

 

- Pociąg retro uruchomilibyśmy w czerwcu na linii z Tarnowa do Nowego Sącza - mówi Krzysztof Jasiński z tarnowskiego PKP. - Tego dnia nastąpiłby symboliczny wjazd pociągu retro na tarnowską stację. Tak jak kiedyś, pociąg ten przyjechałby z Krakowa.

 

Pociąg retro zostanie sprowadzony do Tarnowa ze skansenu kolejowego w Chabówce. Koszty z tym związane pokryje PKP. Przez dwa kolejne dni - trzeciego i czwartego czerwca będzie stał na tarnowskiej stacji jako atrakcja dla najmłodszych.

 

Pociąg retro gościł już w Tarnowie 10 lat temu. Na 140-lecie kolei w Tarnowie przemierzył trasę z Tarnowa do Szczucina, linią kolejową szczucinka. W tym roku szczucinka obchodzi co prawda stulecie istnienia, ale pociągi pasażerskie nie kursują już tędy od kwietnia 2000 r. Nie pojedzie więc do Szczucina również pociąg retro.

 

Pierwszy pociąg zatrzymał się na tarnowskim dworcu 150 lat temu, jadąc z Krakowa. W dalszą trasę wyruszył do Dębicy. Było to 20 lutego 1856 r. W tym roku przypada także 130-lecie linii kolejowej z Tarnowa przez Stróże do Nowego Sącza i przejścia granicznego w Leluchowie.

 

(Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A