Projekt z Sofią
access_time 2006-01-27 01:43:06
Jak przygotować młodzież do pokonania trudności związanych z wejściem na rynek pracy? Jak zminimalizować stres związany z rozmową kwalifikacyjną, kontaktem z przyszłym pracodawcą? Młodzież polska i bułgarska będzie odpowiadać na te i podobne pytania. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronmicznych realizuje projekt językowy Socrates Commenius "Wchodzimy na rynek pracy - analiza porównawcza dokumentów aplikacyjnych w Polsce i Bułgarii". Partnerem w realizacji projektu jest prywatna szkoła średnia "Eurostandart" z Sofii.

Już za 3 tygodnie dwudziestu uczniów tarnowskiej szkoły pojedzie do Bułgarii. Tam spędzą ferie zimowe, poznają swoich rówieśników, zwiedzą Sofię i będą pracować nad realizacją projektu.

 hspace=W listopadzie w Tarnowie odbyło się spotkanie wstępne z przedstawicielem szkoły w Sofii - managerem Goranem Goranovem. Ustalono najważniejsze szczegóły współpracy. A temat projektu jest bardzo istotny. Pomysł narodził się po przeprowadzonych warsztatach aktywizujących i motywujących do poszukiwania pracy "Chcieć znaczy móc".

Koordynatorem projektu jest wicedyrektor ZSEG Magdalena Naleźny. "Spotkaliśmy się już z reprezentantami szkoły w Sofii. Bardzo pozytywnie ich odbieram. Są mocno zaangażowani we współpracę. To ich trzeci projekt. Jestem głęboko przekonana o sensowności tego przedsięwzięcia. I cieszę się, że nauczyciele tak chętnie zaangażowali się w napisanie projektu i realizowanie go. Szczególnie angliści i ekonomiści, ale  projekt będzie realizowany nie tylko na przedmiotach zawodowych" - mówi wicedyrektor Magdalena Naleźny.

Podczas wizyt w Polsce i Bułgarii młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach. Ich wspólne zadanie to analiza i porównanie dokumentów aplikacyjnych obu krajów, jak również zapoznanie się z oczekiwaniami procodawców. Młodzież z Sofii będzie  hspace=uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych z pracodawcami z sektora prywatnego i państwowego. Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie, z którego młodzież wyciągnie wnioski na przyszłość. Z przedstawicielami wybranych tarnowskich firm, i nie tylko tarnowskich, młodzież bułgarska i polska będzie mogła porozmawiać o tym, co decyduje o sukcesie na rynku pracy. Niewątpliwie dużym plusem projektu jest fakt, iż realizacja nie kończy się tylko na teoretycznych rozważaniach, ale daje szansę wejścia w rolę młodego człowieka poszukującego pracy. Bułgarska młodzież zetknie się z oczekiwaniami polskiego rynku. Czy są inne?

Doświadczenie zdobyte przez młodzież zostanie udokumentowane. Efektem projektu będzie opracowanie instrukcji w języku ojczystym i angielskim odpowiadającej na pytania - jak przygotować dokumenty aplikacyjne i jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Młodzież będzie tworzyć również słownik polsko-bułgarsko-angielski z uwzględnieniem słownictwa dotyczącego tematu projektu. Wszystkie informacje o projekcie znajdą się na stronie internetowej także zaprojektowanej przez młodzież.

Zadania realizowane będą w czasie wspólnych warsztatów, lekcji, wycieczek. Dla młodych ludzi to świetna okazja to zawarcia nowych przyjaźni, bezpośredniego komunikowania się, rozmowy na temat zainteresowań i oczywiście poznania innej kultury. To też szansa na sprawdzenie i doskonalenia języka angielskiego.

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronimicznych, Jerzy Feret uważa, że decyzja o realizacji projektu była dobra. "Na pewno  hspace=Socrates Commenius daje szansę wymiany młodzieży, wyjazdu do kraju partnera projektu a dzięki temu poznania innej kultury. To również wyzwanie dla nauczycieli. Najpierw tym wyzwaniem jest napisanieprojektu, a nie jest to rzeczą prostą i następnie jego realizacja. Te działania wymagają dużego zangażowania ze strony nauczycieli" - stwierdza dyrektor Jerzy Feret. To pierwszy projekt realizowany w ZSEG, ale kolejny już jest przygotowywany, tym razem będzie dotyczyć tematu gastronomicznego.

Listopadowa wizyta dla obu stron była bardzo miła i owocna. Manager szkoły w Sofii Goran Goranov dziękował za gościnność. "Powinniście być dumni z waszych uczniów za to, co robią - powiedział Goran Goranov. Projekt na pewno odniesie sukces i będzie to dobre doświadczenie i przygoda dla naszych i waszych uczniów".

Uczniowie z Sofii jeszcze muszą poczekać na wszystkie atrakcje, które tarnowska szkoła przygotowała dla nich. Przyjadą do naszego miasta na przełomie marca i kwietnia. Uczniowie ZSEG już za kilkanaście dni wylądują w Bułgarii. Są bardzo ciekawi i podekscytowani tą nową przygodą.

 BB

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A