Bliżej do prywatyzacji
access_time 2006-02-02 21:14:15
W poniedziałek, 30 stycznia rozpoczął się kolejny etap procesu prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie – negocjacje z inwestorem wybranym na zasadach wyłączności. Decyzją Zarządu Nafty Polskiej inwestorem wyłonionym do wyłącznych negocjacji w sprawie zbycia 80% akcji ZAT S.A. jest Petro Carbo Chem AG.

Etap ten rozpocznie się od szczegółowych badań ZAT S.A. przez ekspertów PCC AG. W badaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Nafty Polskiej S.A. "Zakłady są przygotowane do szczegółowego badania, a etap ten powinien przebiec sprawnie, gdyż odpowiedzi udzielają fachowcy. Dokładamy w tym względzie najwyższej staranności - informuje prezes Zarządu Ryszard Ścigała. Inwestor zapewne będzie oczekiwał odpowiedzi na te pytania związane z funkcjonowaniem Firmy, które na etapie pierwszego badania (wrzesień 2005r.) objęliśmy tajemnicą przedsiębiorstwa lub odmówiliśmy odpowiedzi uważając, że są elementami budowania naszych przewag konkurencyjnych i nie powinny być, na tym etapie zaawansowania procesu prywatyzacji, ujawniane. Tych pytań może być nawet kilkaset. Każde pytanie składane jest pisemnie i pisemnie udzielana jest odpowiedź".

 

Do Tarnowa przyjechało kilkanaście osób. W sumie inwestora reprezentować będzie 76 specjalistów. W  Domu Chemika stworzono Data Room(pokój danych). Tam analizowana była dokumentacja dotycząca funkcjonowania Zakładów, zadawane pytania i udzielane odpowiedzi. Zapytania dotyczą kwestii prawnych, podatkowych, finansowych, rozwojowych i ekologicznych. Zgodnie z harmonogramem, badanie zakończy się 10 lutego. Będą prowadzone rónież negocjacje pakietu socjalnego ze związkami zawodowymi oraz rozmowy w sprawie ostatecznej umowy prywatyzacyjnej z Naftą Polską.

 

Prezes Ryszard Ścigała uważa, że proces prywatyzacji wkraczył w decydujący etap. "Pracownicy ZAT S.A. nabywają akcje i w ten sposób już ponad 700 osób stało się współwłaścicielami Zakładów. Z kolei sprzedaż inwestorowi pakietu większościowego wchodzi w okres wyłącznych negocjacji. Istotna będzie tu cena za Firmę - o co zadba zapewne Nafta Polska, choć zawsze podkreślam, że dla nas - tu w Tarnowie najważniejszy jest pakiet inwestycji gwarantowanych i określenie ścieżek rozwoju dających również stabilne zatrudnienie. Mamnadzieję, że o dobry pakiet socjalny dla pracowników zadbają wspólnie zakładowe organizacje związkowe podczas negocjacji z inwestorem" - stwierdza Ryszard Ścigała.

 

PCC AG otrzymało wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie nabycia 80% akcji ZAT S.A. do 10 marca tego roku. Podpisanie umowy i finał prywatyzacji zapowiadany jest na połowę roku.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A