Nagroda dla Szwenka
access_time 2006-02-09 22:02:29
Amatorski Klub Filmowy "Szwenk", działający przy tarnowskim Pałacu Młodzieży, zdobył kolejną nagrodę. W styczniu otrzymał wyróżnienie na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów "Kochać człowieka" w Oświęcimiu. Zobaczcie jeden z filmów nakręconych przez członków "Szwenka". Naprawdę warto.

Tarnowscy twórcy zaprezentowali w Oświęcimiu cztery filmy: "Wpellzlliśmy", "Paradoks", "Przełamać fale" i "Oto jest pytanie". Do udziału w konkursie polskim zgłoszonych zostało 91 filmów, z których komisja kwalifikacyjna dopuściła 51. Filmy te oceniło jury w składzie - Maria Malatyńska(filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Artur Więcek "Baron" (reżyser, scenarzysta), Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce). Jury obejrzało filmy z Belgii, Niemiec, Austrii, Rumunii, Włoch i Litwy.

 

Tarnowscy filmowcy otrzymali zespołowe wyróżnienie. To kolejna nagroda - szósta z rzędu po festiwalach w Tarnowie, Kielcach, Bieruniu i Jeleniej Górze. Podobne wyróżnienie przyznano jeszcze tylko klubowi "Laterna Magica" z Legnicy.

 

Szwenk działa już 20 lat w Tarnowie.  W tym czasie jego członkowie zdobyli kilkadziesiąt nagród na międzynarodwych i ogólnopolskich festiwalach kina niezależnego. Cały Klub zdobył w 1996 roku Złoty Medal UNICA światowej Unii Filmu Amatorskiego - w kinie niezależnym jest to odpowiednik "Oscara". Klub powoli przygotowuje się do Festiwalu Kina Nieależnego "Dozwolone do 21".

 

Dla naszych Internautów mamy jeden z filmów nagrodzonych na kolejnych festiwalach. To 5 minutowy materiał zrealizowany przez Maciej Karkosza i Bartosz Porębe. Otrzymał 3 miejsca na "Dozwolone do 21", nagrodę w Koninie i Kielcach na festiwalu europejskim "Spójrz na mnie". Twórcy filmu nakręcili go rok po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jak tarnowianie ocenili pierwszy rok w Unii i czy zauważyli jakiekolwiek zmiany? Zobaczcie sami.

 

 

content/wypelzlismy/film.avi

 

 

 BB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A