CZWART ek stra FILM
access_time 2006-02-13 14:47:32
Już we czwartek kolejny film z cyklu CZWART ek stra FILM. Będzie to film włoskiego twórcy Marco Bellocchio pt. "Witaj, nocy". Scenariusz filmowy, którego autorem jest również reżyser oparty został na autentycznych wydarzeniach z 1978 roku.

Światowa premiera filmu odbyła się 5 września 2003 r, a na polskich ekranach zaistniał od listopada 2005r. Marco Bellocchio zadebiutował w r. 1965 filmem pt. „Pięściami w kieszeni”, w którym ukazał obłudę i hipokryzję mieszczańskiej rodziny. Także późniejszy dorobek artystyczny Bellocchio jest utrzymany w tonie krytyki, czym zasłużył sobie na miano prowokatora i skandalisty a „Witaj, nocy” jest rewizją jego młodzieńczych ideałów. Scenariusz filmowy, którego autorem jest również reżyser oparty został na autentycznych wydarzeniach z r. 1978, kiedy to kilku członków Czerwonych Brygad porywa w Rzymie premiera Aldo Moro, przywódcę włoskiej chadecji.

 

W tym filmie Bellocchio ukazuje problem terroryzmu w sposób bardzo nieschematyczny. Niezwykłość i oryginalność tej opowieści oparta została na próbie spojrzenia i zanalizowania tego  zjawiska od wewnątrz, czyli spojrzenia oczami Chiary terrorystki, która jest kluczową postacią tej historii. Widzimy rozgrywający się dramat zarówno wokół niej, jak i w niej samej, ponieważ z każdym dniem młoda kobieta zbliża się emocjonalnie do zakładnika, pragnąc jednocześnie pozostać wierną swoim ideałom. Na dużą również uwagę zasługuje postać Aldo Moro, który do końca pozostaje spokojnym, pogodzonym ze swoim losem człowiekiem.

 

Nastrój filmu jest także szczególny niemalże klaustrofobiczny, gdyż większość scen rozgrywa się w ciemnym mieszkaniu. Obserwujemy w tym mieszkaniu – pułapce rodzące się relacje pomiędzy terrorystami a Aldo Moro, wynikające z przebywania ze sobą, a ogromnemu poczuciu osamotnienia mieszkańców towarzyszy stan oczekiwania. Aldo Moro czeka na uwolnienie lub śmierć, rewolucjoniści na pertraktacje z rządem.

 

Seans odbędzie się w kinie „Marzenie” 16 lutego o godz. 18.30.

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A