KOMUNIKAT PRASOWY Polskiego Związku Motorowego
access_time 2006-05-11 13:17:13
Od dawna w polskiej lidze żużlowej potrzebne są zmiany, które pozwolą wszystkim klubom na spokojną ezgystencję. W związku z koniecznością modernizacji rozgrywek, pojawił się projekt utworzenia ligi zawodowej, która skrupulatnie będzie czuwała nad przebiegiem meczów. Poniżej prezentujemy komunikat prasowy, jaki wystosował Polski Związek Motorowy po wczorajszym posiedzeniu.
początek cytatu

KOMUNIKAT PRASOWY
Polskiego Związku Motorowego

10 bm. w siedzibie Polskiego Związku Motorowego odbyło się spotkanie konsultacyjne 9 przyszłych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie zarządzać żużlową Ekstraligą zawodową – PZM oraz 8 klubów ekstraligi. PZM był reprezentowany przez prezesa A. Witkowskiego, wiceprezesa A. Grodzkiego oraz pełnomocnika ds. utworzenia ligi zawodowej R. Smolenia, zaś ze strony klubów udział wzięli: prezes J.Dwoarkowski – KS Unia Leszno, prezes M.Batorski – KS Toruń, wiceprezes E.Boczula – WTS Wrocław, wiceprezes L.Tillinger – BTŻ Polonia Bydgoszcz, prezes A.Szołtysek – RKM Rybnik, prezes sekcji żuzlowej M.Półtorak – ZKS Stal Rzeszów, pełnomocnik Zarządu R.Jabłoński – CKM Włókniarz Częstochowa, dyrektor klubu S.Jacher – Unia Tarnów ŻSSA.

Uzgodniono treść umowy spółki, której ostateczny tekst wspólnicy mają zaakceptować do końca maja br. Kapitał założycielski spółki będzie wynosił 300.000 złotych (z dodatkową możliwością corocznych dopłat w tej samej wysokości). Władzami spółki będą: jednoosobowy Zarząd oraz trzyosobowa Rada Nadzorcza; zostanie także powołany Komisarz Ligi, który jednoosobowo będzie podejmował wszystkie decyzje sportowe. Wybór pierwszych władz Spółki odbędzie się podczas zebrania założycielskiego. Do tego czasu kluby zaproponują dwóch członków Rady Nadzorczej, a Zarząd Główny PZM nominuje przewodniczącego Rady. Na początku czerwca odbędzie się kolejne spotkanie, na którym m.in. zostaną przesłuchani kandydaci na funkcję prezesa Zarządu.
W umowie spółki przewidziano m.in. roczny limit wydatków na rozgrywki ligowe, którego przestrzeganie przez wszystkie kluby będzie kontrolowane przez Zarząd spółki. Wspólnicy ustalili, że pierwszą – czasową - siedzibą spółki będzie Bydgoszcz; w perspektywie siedziba spółki będzie przeniesiona do Warszawy.

Prezes A. Witkowski zwrócił uwagę na nieprzekraczalny termin przekształcenia 7 stowarzyszeń w spółki akcyjne, wyznaczony przez Ministra Sportu na 31 października 2006 r. Po tym terminie kluby prowadzone w formie stowarzyszeń nie będą mogły uczestniczyć w rozgrywkach ekstraligi zawodowej. Jeden z klubów – KS Toruń – zapowiedział, że nie jest zainteresowany udziałem w lidze zawodowej i nie zamierza podejmować działań na rzecz utworzenia spółki akcyjnej. W celu uzyskania informacji o konieczności przekształceń w S.A. oraz o przebiegu prac nad utworzeniem ligi zawodowej na czerwcowe spotkanie zostaną natomiast zaproszeni przedstawiciele klubów pierwszoligowych mających największe szanse awansu do Ekstraligi.

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego już w lutym zdecydowało o wejściu kapitałowym PZM do spółki zarządzającej Ekstraliga zawodową poprzez objęcie 12% udziałów na sumę 36.000 zł oraz upoważniło Prezesa Związku i Skarbnika ZG PZM do podpisania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

koniec cytatu

Zastanawiający jest obowiązek przekształcenia klubów w Sportowe Spółki Akcyjne. Już sam sprzeciw Adriany Toruń jest kontrowersyjny w obliczu możliwości rezygnacji tej ekipy z występu w czołowej części rozgrywek. Wątpliwości co do tego pomysłu jest wiele i zapewne rozpocznie się kolejne batalia o przeforsowanie projektu, który w efekcie albo nic nie wniesie, albo jeszcze bardziej "umęczy" czarny sport w Polsce. Mam nadzieję, że choć raz zmiany będą wprowadzane z głową i bez niepotrzbnego pośpiechu, który później wszystkim odbija się czkawką.

%%br%%mat
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A