Nowoczesne technologie w Tarnowie?
access_time 2006-06-14 12:21:45
Czy w Tarnowie w najbliższym czasie ma szansę pojawić się superszybka sieć światłowodowa umożliwiająca korzystanie z udogodnień techniki w dziedzinach szkolnictwa, medycyny czy gospodarki? Najprawdopodobniej już niebawem zostanie rozpoczęta budowa sieci łączącej Tarnów z Krakowem i dająca naszemu miastu dostęp do pasma 10 Gbit.
    Podobne rozwiązania techniczne istnieją już w wielu miastach akademickich i korzystają z tego nie tylko uczelnie wyższe. Zestawienie takiego łącza pozwala na swobodne przeprowadzanie konsultacji medycznych, prowadzenie wideokonferencji, udostępnianie zaliczeń przez sieć itp. Na wczorajszej konferencji poruszony został również problem Akademii Tarnowskiej, która miałaby powstać przy współpracy PWSZ i tarnowskiego wydziału PAT.

    Sama konferencja miała na celu dyskusję na temat możliwości rozwoju technologicznego miasta i jego uczestnictwa w programie Pionier. Miasto dołączyłoby do ścieżki prowadzonej obecnie przez cztery województwa: dolnośląskie, opolskie, górnośląskie, małopolskie. Co za tym idzie, do Tarnowa miałaby dotrzeć sieć, która udostępniłaby wszystkie wspomniane wyżej funckje. Cała walka ma się opierać na skierowaniu środków przeznaczanych na edukację właśnie w kierunku Tarnowa. Utworzenie Akademii Tarnowskiej stworzyłoby możliwości nadawania studentom tytułu magistra na 8 kierunkach i doktoratu na 2. Inicjatywę wspiera bp. Wiktor Skworc, który swoim działaniem przekonał już 15 osób do poparcia tej inicjatywy, cały czas czeka na kolejne odpowiedzi.

    Zdecydowanym ułatwieniem dla edukacji byłaby możliwość prowadzenia telekonferencji, przekazywania obrazu i dźwięku z laboratoriów znacznie oddalonych od naszego miasta, a także uczestniczenia w zaawansowanych projektach. Co ważne rozbudowa technologiczna jeszcze bardzie ułatwiłaby zdalne diagnozowanie pacjentów z chorobami serca i podejmowania decyzji o ich dalszym leczeniu.

    Korzyści jak i obecny poziom rozwoju nakreśliły referaty wygłoszone przez znane autorytety ze świata nauki. I tak swoje prezentacje przeprowadzili:

1) Ks. Michał Heller: "Nowe technologie w kosmologii"
2) Senator Jerzy Szymala: "Autostrada Nowoczesnych Technologii"
3) Prof.  Kazimierz Wiatr: "Sieć Pionier i szybki internet w Tarnowie"
4) Ks. dr Józef Kloch: "Refleksja Kościoła nad Internetem"
5) Prof. Adam Juszkiewicz - rektor PWSZ: "Centrum Nowoczesnych Technologii"
6) dr Witold Byrski: "Informatyka w nowoczesnych systemach sterowania"
7) dr Władysław Iwaniec: "Zastosowanie nowoczesnych technologii w koronografii"

%%br%%

   
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A