Maleńczuk i Devile Blues
access_time 2006-08-09 01:59:34
Kolejny piątek i kolejny koncert bluesowy na Rynku grany na żywo przez znanych i lubianych. Tym razem wystąpi kontrowersyjny Maciej Maleńczuk. Przed ex-frontmanem PUDELSÓW, a obecnie HOMO TWIST wystąpi bardzo dobrze ro(c)kująca w bluesowym świecie młoda formacja DEVILE BLUES.

To drugi koncert w ramach Letniego Festiwalu Bluesa. MALEŃCZUK nie bez powodu otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w festiwalu.
Ćwierć wieku temu, kiedy został skazany i osadzony za "odmowę służby wojskowej" zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.
Po wyjściu z więzienia Maciek postanowił wyjść z gitarą na ulicę i w ten sposób zarabiać na swoje utrzymanie. Trwało to 7 lat. W 1986 dołączył do krakowskiej formacji PUDELSI, z którą występuje na festiwalu FMR Jarocin. 2 lata póżniej ukazuje się pierwszy album zespołu "Bela Pupa", na którym Maleńczuk śpiewa tylko 2 kawałki (resztę odśpiewała gościnnie Kora/Maanam).

 

Na początku lat 90tych, po zakończeniu "ulicznej działalności artystycznej", powołuje do życia trio HOMO TWIST. To właśnie z tym zesołem Maleńczuk śpiewa swoje bluesy, które podczas nagrań na pierwszą płytę - "Cały ten seks"(1995) otrzymują bardziej rockową oprawę.
Połowa ostatniej dekady XX wieku dla Maleńczuka to bardzo intensywny twórczo okres. Razem z Pudelsami i Homo Twist realizuje kolejne albumy.

 

W 1998 Maleńczuk wydał pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk".
Maciek czekał z oficjalnym wydaniem tego materiału aż osiągnie sukces z Homo Twistem i Püdelsami. W zamian za ten okres oczekiwania możemy usłyszeć większość piosenek granych przez niego na ulicy jak również takich, które były wcześniej nagrane przez Homo Twist ("Człowiek z wiekiem do trumny", "Nobody", "Syf", "Ach proszę pani", "Postacie").

 

Maćkowi Maleńczukowi podczas koncertu towarzyszyć będą tarnowscy muzycy: Wojtek Klich - gitara, Robert Lubera- gitara, Krzysztof FLIPPER Krupa - bębny, Piotr QUENTIN Wojtanowski - bas, Robert Lubera - gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent. 

 

DEVIL BLUES to zespół, którego historia wiąże się nierozerwalnie z osobą Sebastiana Kozłowskiego - liderem tego zespołu.  W 2003 roku dochodzi do powstania zespołu AFTER HOURS, którego Sebastian jest współzałożycielem. Zespół działał dość prężnie, czego dowodem jest zdobycie II miejsca na festiwalu JESIEŃ Z BLUESEM 2003 po zaledwie kilku miesiącach wspólnego muzykowania. Sebastian zdobywa tam wyróżnienie jako gitarzysta. W 2004 roku zmienia się skład osobowy zespołu, zostaje wymieniona sekcja rytmiczna , do zespołu zawitali KAMIL LICKIEWICZ i ANDRZEJ KOZŁOWSKI-czyli aktualna sekcja zespołu DEVIL BLUES. Okres ten wprowadza ogromne zmiany w organizacji kapeli. Pojawia się wiele rozbieżności i nieporozumień dotyczących pracy i kierunku w którym ma podążać zespół. Owocuje to odejściem ówczesnego lidera zespołu (voc. i git.) Tomka. Zostaje tylko trójka: sekcja+gitara. Po kilku miesiącach grania w niepełnym składzie zespół sie rozpada. I tu kończy sie I etap historii zespołu.

 

Głód grania jednak nie znika i ciągle daje znać o sobie. Sebastian i Kamil postanawiają założyć nowy zespół. Zaczynają się poszukiwania współpracowników. Przez salę prób przewija sie ogromna ilość basistów, wokalistów i innych grających, lecz żaden z nich nie pasuje do wizji i klimatu przyszłego bandu. W końcu do zespołu ponownie trafia ANDRZEJ KOZŁOWSKI, z którym chłopaki mieli już okazje dobrze sie poznać i poczuć muzycznie. I wtedy  poszło z górki.... Pod koniec 2004 roku pojawia się KRZYSIEK GORCZAK, który choć młody i niedoświadczony, pała energią i motywacją do gry, co było przez nas bardzo mile widziane i dobrze rokowało na przyszłość. Niedługo też trzeba było czekać na klawiszowca PRZEMKA ZALEWSKIEGO, który znalazł sie sam, pogrywając w innym składzie we wspólnej sali prób. JEST JUŻ CAŁY SKŁAD!!!

 

Zespół początkowo działa pod nazwą STORMY MONDAY,która bardzo szybko zostaje wymieniona na DEVIL BLUES. Jako,że wizja i droga jaką ma podążać zespół była od dawna jasna, zaczęła sie praca nad repertuarem. W niedługim czasie pojawiły sie pierwsze koncerty, m.in. ze znajomymi z zespołu J.J.BAND. Posypały się następne propozycje grania min. ZADUSZKI BLUESOWE, JUWENALIA, sylwester miejski pod gołym niebem i wiele innych. Od końca 2005 roku pojawia się potrzeba nagrania płyty demo jako materiału prezentującego muzykę zespołu i jednocześnie będącą przepustką na festiwale bluesowe.

 

W marcu 2006 DEVIL BLUES brał udział w konkursie zespołów bluesowych BLUES COLOURS w Ostrowie Wielkopolskim. Wyniki przekroczyły ich najśmielsze oczekiwania. Zespół otrzymał nagrodę Stowarzyszenia  JIMIWAY-TABiR 70 , która wiąże się z zaproszeniem na jakże sławny  JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2006. Pod koniec kwietnia 2006 grupa bierze udział w konkursie zespołów bluesowych YOUNG BLOOD, który odbywa się przy okazji chorzowskich Bluestracji. Zespół zostaje laureatem imprezy, dzięki czemu  występuje na gali BLUES TOP 2005 obok takich gwiazd jak Leszek Winder, Sławek Wierzcholski, WOLTER TROUT.

 

Zapowiada się świetny koncert. Początek o 19.00. Wstęp wolny.

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A