Ostani koncert bluesowy
access_time 2006-08-24 14:02:37
Powoli żegnamy się z blusowymi koncertami tego lata. Ostatni koncert na rynku tarnowskim w piatek (25 sierpnia). W ramach Letniego Festiwalu Bluesa BYŁ SOBIE BLUES w piątkowy wieczór o godzinie 19.00 rozpocznie jedna z najbardziej uhonorowanych polskich wokalistek z kręgu muzyki bluesowo - folkowej ANIKA, następnie zagra formacja Tadeusza Pocieszyńskiego - THE BLUESMOBILE BAND, a w finałowym jam session pojawi się m.in. gitarzysta Leszek Cichoński. Ostatni wykonawca przez 2 dni (25 i 26 sierpnia) w TCK prowadzić będzie warsztaty gitarowe.

ANIKA

 

Urodziła się w 1973 r. we Wrocławiu. Dzięki muzykującemu rodzeństwu usłyszała Beatlesów i Erica Claptona. W ślad za tym przyszła fascynacja śpiewem i gitarą brata, na którą wówczas mogła jedynie popatrzeć z daleka. Swoją pierwszą gitarę akustyczną dostała od rodziców, kiedy była jeszcze w szkole podstawowej. Z pierwszą gitarą pojawiły się pierwsze próby komponowania prostych i spontanicznych piosenek z banalnymi tekstami. Dopiero lata przypadające na okres szkoły średniej (1989-1994) zapoczątkowały gorączkowe poszukiwania siebie w muzyce. To właśnie wtedy ogromne znaczenie mieli artyści, których muzyka w elementarnej postaci pozwoli przeniknąć w przyszłe solowe projekty Aniki: Bonnie Raitt, Emmylou Harris, Joan Baez, Joni Mitchell, James Taylor, Melissa Etheridge, Aretha Franklin, Koko Taylor, Neil Young, The Beatles, Eric Clapton, B.B. King, Mudy Waters, The Eagles, Tracy Champman
i wielu innych. Rok 1993 - koncertowy debiut Aniki - krótki występ przed wrocławską publicznością klubową (klub "Samo Życie"), za namową gitarzysty Krzysztofa "Wojskowego" Mandziary. Ballady folkowe, jakie zaprezentowała wówczas z towarzyszeniem akustycznej gitary, spotkały się z wielką owacją, co rozwiało wewnętrzne niepokoje i potwierdziło sens kontynuacji muzykowania.

 

W 1994 roku, Anika dała się poznać jako wokalistka śpiewająca typowo rockowy repertuar z towarzyszeniem swojego pierwszego zespołu noszącego nazwę ANIKA. Zespół powstał z potrzeby wzbogacenia piosenek o nowe aranżacje, ale kontrast, jaki uwidocznił się pomiędzy muzykami, zmierzającymi w kierunku muzyki stricte rockowej, a Aniką, uparcie oscylującą wokół folkowych dźwięków, pozwolił przetrwać zespołowi jedynie rok. Z tamtego okresu pozostała w archiwum artystki część nagrań, które według planów miały ukazać się na płycie zespołu. Do realizacji tego projektu nie doszło, i choć zespół został zauważony na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1994 r., Anika wróciła do solowych występów akustycznych, pokazując się na scenie solo z gitarą.

 

Rok 1995 to rok koncertów. Dzięki menadżerskiej opiece Agencji koncertowej, Anika zagrała wiele autorskich koncertów, przyjętych przez publiczność z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Pojawiło się w tamtym okresie wiele obiecujących propozycji, które m.in. miały pomóc w wydaniu solowej płyty. Niestety - każda z nich okazała się ulotna. Bezsilność wobec rzeczywistości spowodowała, że Anika zrezygnowała z grania koncertów i zerwała dwuletnią współpracę z Agencją. W 1999 roku powróciły nowe nadzieje i pomysł nagrania płyty. Wszystko to za sprawą akustycznego koncertu zagranego w Dzierżoniowie oraz spotkania z zespołem Republika i Grzegorzem Ciechowskim. Anika ponownie, więc pojawiła się na scenie, grając w duecie z wrocławskim gitarzystą- Markiem Popów.

 

Ważnym momentem okazała się rozpoczęta na początku roku 2001 współpraca z zespołem BLUES ROCK GUITAR WORKSHOP, którego liderem jest gitarzysta Leszek Cichoński. Współpraca ta zaowocowała wspólnym nagraniem płyty Leszka Cichońskiego, poświęconej Jimiemu Hendrixowi, zatytułowanej "Thanks Jimi", przy udziale Stana Skibby\'ego - amerykańskiego gitarzysty i wokalisty. Wspomniana płyta nagrodzona została w ankietach: Gitarowy Top 2001 magazynu "Gitara i Bas" oraz Blues Top 2001 kwartalnika "Twój Blues", jako najlepsza płyta roku. Według ankiety Blues Top 2001, tytuł gitarzysty roku przypadł Leszkowi Cichońskiemu, a Anika otrzymała największą ilość głosów w kategorii bluesowej wokalistki roku. Bluesową Damą została wybrana ponownie, zyskując największą ilość głosów w ankiecie Blues Top 2002. Obok gościnnego udziału w Blues Rock Guitar Workshop, Anika sukcesywnie realizuje własne dzieło. Koncerty grane w duecie ze znakomitym gitarzystą Jerzym Styczyńskim, z którym współpracuje od 2001 roku, są jednym z niewielu spełnionych marzeń i jak sama mówi tajemniczo: "ważną częścią całości". Dzięki Styczyńskiemu, kompozycje z pogranicza rocka, bluesa, folku i country, a więc umiłowanych od początku przez Anikę gatunków, nabierają niepowtarzalnego kolorytu.

 

THE BLUESMOBILE BAND

 

To grupa blues-rockowa, obecna na polskiej scenie już od kilku lat, jednak muzycy tej formacji mają nie lada staż i doświadczenie estradowe. Lider kapeli TADEUSZ POCIESZYŃSKI od wielu lat związany jest ze środowiskiem bluesowym, a historia zespołu to właściwie historia Jego zabawy z bluesem. Zaczynał w 1983 roku w Dworku Białoprądnickim w kapeli "THE COOKS". Rok pózniej został z tym zespołem laureatem festiwalu "RAWA BLUES". Od roku 1986 Tadeusz Pocieszyński przewodził krakowskiemu zespołowi "MONKEY BUSINESS", z którym koncertował z sukcesami po całej Polsce.

 

Po zawieszeniu działalności "Monkey Business" w 2001 roku, Tadeusz Pocieszyński założył nową formację - "BLUESMOBILE BAND". W roku 2002 zespół nagrał album "POJEDYNCZY CZŁOWIEK". Płyta jest zapisem koncertu w studiu S-5 Radia Kraków.
W rankingu Blues Top 2002, pisma "TWÓJ BLUES" w kategorii "Płyta roku" została sklasyfikowana na trzecim miejscu. W tym samym roku grupa wystąpiła na głównej scenie festiwalu. "RAWA BLUES". Muzycy prezentowali swój program również na Festiwalach
w Koninie, Ostrowie, a także poza granicami Polski, we Francji i Niemczech. Oto, co mówi lider: "Gra się nam razem naprawdę bardzo dobrze, więc pomyślałem, że szkoda by było, to wszystko, co nas łączy, zaprzepaścić. Mam wiele pomysłów, których formuła muzyczna oscyluje wokół bluesa, ale nie tylko. W tych kompozycjach słychać oprócz fascynacji muzyką B.B. Kinga, czy też Muddy Watersa, także to, czego słuchałem przedtem i czego słucham teraz. Łapię się na jakichś hardrockowych riffach (Deep Purple, Led Zeppelin), albo wpadam w balladowe klimaty J.J. Cale lub Erica Claptona. Chodzą mi po głowie także zwykłe piosenki w bluesowym kapeluszu."

 

Skład zespołu The Bluesmobile Band:

 

Tadeusz Pocieszyński - git, vocal, lider (The Cooks, Monkey Business)

Jacek Chruściński- humor i rutyna (jazzowy Axis, rockowy Seven B i inne)

Artek Malik- wspaniałe rockowe i funkowe pulsacje bębnów (Lombard)

Adam Niedzielin- wirtuozeria i wspaniałe klimaty muzyczne (Dekiel, Indigo, Kreszendo, Pudelsi)

Maciek Blecharczyk- harmonijkarz. Jego harmonijka dopełnia naszą muzykę rasowymi dźwiękami.

Andrzej Rojek- saksofonista. Zawodowy muzyk, showman (czysty ogień) i świetny kumpel.

Tomek Dominik- mocne rockowe brzmienie bębnów grający wymiennie z Arturem (Pudelsi)

Grzesiek Gryboś - gitarzysta. Z Grześkiem gramy w Bluesmobile Acoustic Band.

Komentarze...