Dożynki Gminne w Bobrownikach Wielkich
access_time 2006-08-30 00:34:14
27 sierpnia br. w Bobrownikach Wielkich odbyły się Dożynki Gminne. Tegoroczne święto plonów rozpoczęła o godz. 14.00 msza św. celebrowana przez ks. dr Andrzeja Bakalarza z kościoła Św. Trójcy w Łęgu Tarnowskim.

Podczas mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe, które w konkursie wystawiły sołectwa z Bobrownik Wielkich, Pasieki Otfinowskiej i Niecieczy. Cała uroczystość odbyła się w duchu dziekczynienia Bogu za tegoroczne plony. Po zakoczonej mszy św. rozpoczęły się występy kapel i zespołów folklorystycznych.

 

Zabawę zainicjował występ Zespołu Pieśni i Tańca „Biskupinie” z Biskupic Radłowskich, który zaprezentował i przypomniał tradycyjny obrzęd dożynkowy. Podczas uroczystości na scenie pojawiły się również:kapela muzyczna "Radłowianie" z Radłowa, "Bruk-Bet" z Niecieczy oraz zespół folklorystyczny „Wolanie”. Duża dawka folkoru i muzyki ludowej sprawiła,że ponad tysięczna publiczność bawiła się wyśmienicie.W tegorocznym konkursie wieńca dożynkowego wygrał wieniec przygotowany przez sołectwo z Niecieczy, który będzie reprezentował naszą gminę podczas Dożynek Powiatowych w Radłowie 10 września. Organizatorem Dożynek Gminnych byłosołectwo Bobrowniki Wielkie oraz Centrum Kultury w Żabnie. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Burmistrz Żabna, który był także fundatorem wszystkich nagród pieniężnych zarówno w konkursie wieńca dożynkowego jak i Turnieju Wsi.

 

Turniej Wsi rozpoczął się około godz. 17.00. Przysporzył on publiczności i gościom przybyłym na tegoroczne Dożynki wiele radości.Bo też było na co popatrzeć. Do Turnieju przystapilo 6 sołectw: z Bobrownik Wielkich,Niecieczy, Pasieki otfinowskiej, Łęgu Tarnowskiego, Otfinowa i Ilkowic. Pierwszą konkurencją był rzut balem ze słomy. Swoimi umiejetnościami mogły tutaj popisać sie panie a trzeba zaznaczyć iż nie było to proste, ponieważ każda z zawodniczek do wykonania rzutu musiała użyć wideł. Póżniej zawodnicy zmagali się podczas sztafety, która polegała na przeniesieniu przez każdego z uczestników jajka na łyżeczce do celu , dodakowym utrudnieniem było ciekawe obuwie a mianowcie kalosze, które każdy z  zawodników musiał założyć na nogi.Niewątpliwą atrakcją był także bieg z taczką gdyż "zawartość" tego narzędzia była niespotykana. We wszystkich taczkach zasiadały bowiem reprezentantki każdej z drużyn.

 

Reprezentacje zmierzyły sie jeszcze w ubijaniu piany z jajek i piciu piwa na czas.Nie mogło zabraknąć również konkurencji która mogła pokazać talent artystyczny każdej z drużyn, każda reprezentacja miała bowiem napisać i odśpiewać piosenkę o swojej miejscowości. Turniej Wsi wygrał Łęg Tarnowski,na drugim miejscu znalazło się sołectw z Pasieki Otfinowskiej a na trzecim z Bobrownik Wielkich.Uroczystości zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A