Symboliczny powrót Gabriela Morvay'a do rodzinnego miasta
access_time 2006-10-29 15:21:51
W dniu dzisiejszym dokonano odsłonięcia tablicy z popiersiem Gabriela Stanisława Morvay'a na ścianie budynku przy ul. Urszulańskiej 27 (Dzieło autorstwa Giovanny Barozzi). Podpisano również list intencyjny o współpracy kulturalnej, sportowo-turystycznej, gospodarczej i oświatowej z włoskim miastem Casalmaggiore.

Podpisanie listu o współpracyW uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: mer Casalmaggiore - Luciano Toscani, Maria-Josep Balsach - dyrektor Katedry Kultury i Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie w Gironie, mecenas sztuki, kolekcjoner, fundator tablicy - Emilio Ascini, przedstawiciel banku regionalnego - Stefano Batini, wiceprezydent Tarnowa - Andrzej Sasak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Adam Bartosz.

Podczas uroczystości dyr. Muzeum Okręgowego w Tarnowie pan Adam Bartosz przedstawił fascynującą historię odkrycia związków Gabriela Morvay'a z Tarnowem. Stwierdził, że przed czterema laty przyszedł do muzeum w Tarnowie dyr. Instytyutu Cervantesa w Hiszpanii i przyniósł książkę "Gabriel Morvay. Tarnów Sabadell", monografię prof. Marii-Josep Balsach. Dzieło mówiło o artyście nieznanym w Polsce. Dopiero studia w archiwum muzealnym naszego miasta dostarczyły informacji, że ojciec Marvay'a, Kazimierz, pracował w tarnowskim muzeum. I tak zaczęły się kontakty z hiszpańskimi przyjaciółmi. Dyr. Bartosz wspomina, że będąc w Barcelonie, spotkał się z panią prof. Balsach i razem podążali śladami artysty cenionego w Hiszpanii. To właśnie wtedy zrodziła się myśl, by zorganizować wystawę Gabrielowi Morvay'owi w Tarnowie. Prowadzący przypomniał, że po wyjeździe Gabriela z Polski w 1958 roku cała jego kariera artystyczna miała miejsce we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Okazało się, że w tamtych krajach jest znanym artystą, "dlatego poczuliśmy powinność, aby jego pamięć przywrócić tarnowianom". Nieoceniona okazała się pomoc pani Balsach, która nawiązała kontakt z jednym z mecenasów sztuki. To właśnie on przygotował wystawę artysty w Leno we Włoszech na wiosnę tego roku. Delegacja tarnowskiego muzeum i m. Tarnowa była na otwarciu tej wystawy, wówczas mer miasta, w którym mieszkał Morvay, wyraził zainteresowanie organizacją wystawy w Polsce, w naszym mieście. To właśnie wtedy doszło do spotkania z dyr. banku regionalnego, który zadeklarował sfinansowanie kosztów przewozu wystawy i jej ubezpieczenie. Z kolei głos zabrał przedstawiciel tego banku. W swoim wystąpieniu podkreślił, że artysta mieszkał w wielu miastach, jednak gdy przyjechał do Casalmaggiore stwierdził, że jest to miejscowość podobna do Tarnowa. I to właśnie dziś, dzięki malarzowi zacieśniamy więzi przyjaźni między partnerskimi miastami. W kolejnym wystąpieniu wiceprezydent Andrzej Sasak zwrócił uwagę na fakt, że w dniu dzisiejszym postać artysty wraca z powrotem do Tarnowa, wraca symbolicznie poprzez pamiątkową tablicę, wernisaż wystawy. Jest to okazja, aby podziękować przedstawicielom Casalmaggiore za stworzenie artyście domu rodzinnego. Już Morvay powiedział, że nasze miasta są podobne do siebie i to właśnie jest powodem, aby nawiązały ze sobą stosunki przyjaźni i stały się prawdziwymi partnerami. Natomiast mer Casalmaggiore podkreśił, iż jest możliwość przyjaźni z osobami, które podjęły się pracy poznania artysty malarza. Wyraził również nadzieję, że stosunki między miastami się zacieśnią. Po wystąpieniach dokonano odsłonięcia tablicy. Aktu tego dokonali: Luciano Toscani, Emilio Ascini i Andrzej Sasak.

O godzinie 18 w tarnowskim Ratuszu został podpisany list intencyjny o współpracy kulturalnej, sportowo-turystycznej, gospodarczej i oświatowej między merem Casalmaggiore - Luciano Toscani a wiceprezydentem Tarnowa - Andrzejem Sasakiem. W swoim wystąpieniu Andrzej Sasak wyraził nadzieję, że współpraca poparta listem intencyjnym będzie dobrze się rozwijać. Życzył również gościom, aby znakomicie czuli się w naszym mieście. Następnie dokonano otwarcia wystawy Gabriela Morvay'a Jej organizatorami są Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Prezydent Miasta Tarnowa. Patronatem zaś została objęta przez Ministerstwo Kultury i Sztuki - Kazimierza Ujazdowskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego - Janusza Sepioła. Na wstępie Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie przypomniał fascynującą historię powrotu artysty do Tarnowa, jaką usłyszeliśmy podczas odsłonięcia tablicy. Podziękował również wszystkim którzy wspomogli przedsięwzięcie związane z osobą artysty. W kolejnej części spotkania prezentacji wystawy dokonała Maria-Josep Balsach od lat zajmująca się życiem i twórczością Marvay'a. Wskazała na etapy twórczości malarza, nas szczególnie zainteresował pierwszy, abstrakcyjny okres malarstwa, który nierozłącznie związany jest z Polską. Autorka scenariusza wystawy podziękowała tym, dzięki którym mogliśmy zobaczyć małą reprezentację obrazów. "Dzięki Morvay'owi mogliśmy przywieźć kawałek Italii (którą kochał) do Tarnowa" Przedstawiciel głównego fundatora, sponsora wystawy powiedział: "Od dziś dwa miasta będą mogły sobie pomagać, aby budować lepszą przyszłość..., dziękuję Marvay". Podziękował, za przyjaźń, za szczególną troskę Adamowi Bartoszowi, Pani Barbarze i Agnieszce.

Spotkanie zakończył spektakl "Gabriel Morvay" wyreżyserowany przez Alberto Macchiego włoskiego reżysera teatralnego. Główną rolę kreował Guido Ruvolo, który jest niemal sobowtórem artysty malarza Gabriela Morvay'a.

tekst: Grażyna Stańczyk, Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk@tarnow.net.pl

%%br%%

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A