Gemini Jasna Park na wiosnę 2008
access_time 2006-11-06 16:58:00
Już na wiosnę 2008 roku tarnowianie najprawdopodobniej będą mogli pierwszy raz odwiedzić nowe centrum handlowe przy ul. 16 Pułku Piechoty. W dniu dzisiejszym doszło do podpisania umowy i współpracy i listu intencyjnego Miasta Tarnowa z Gemini Holding.
Całe przedsięwzięcie ma długą historię. Pierwotne dyskusje na temat powstania tak wielkiego obiektu sięgają początku lat 90. Do tego czasu zmieniło się przede wszystki miasto, jego mieszkańcy i nastawienie inwestora, który chce zbudować centrum o powierzchni 4-krotnie większej niż początkowo zakładano. Wraz ze wzrostem metrażu obiektu, rośnie również jego standard. Obok, powstanie również ośrodek "DEMOS", prowadzony przez krakowskie Stowarzyszenie "U Siemachy", przeznaczony dla młodzieży w wieku 6-19 lat.

Do współpracy przy tworzeniu tego odważnego projektu przystąpiło 3 instytucje. Po pierwsze miasto Tarnów, które postanowiło zadbać o kolejne inwestycje w rejonie osiedla Jasna II. Drugim jest oczywiście inwestor, Gemini Holding, który zadbał o jak najlepsze przygotowanie się do realizacji nie pierwszego już centrum handlowego w swojej historii. Trzecia instytucja to Stowarzyszenie "U Siemachy", które od 14 lat z powodzeniem współpracuje z tym inwestorem.

Wygląda więc na to, że opóźnienie jakie inwestycja złapała, może jej wyjść na dobre. Po pierwszze będzie to już centrum o powierzchni nie 12 tys., ale ponad 40 tys. metrów kwadratowych. Po drugie wyposażenie jego sięgnęło znacznie wyższego standardu, włącznie z restauracjami i dwoma galeriami. Inwestycja pochłonie blisko 140 mln zł. W dniu dzisiejszym wszystko dopinane jest na ostatni guzik. Inwestor jest już po rozmowach z Zakładem Energetycznym oraz tarnowskim MPECem.

Zadbano także o to, by projekt był zgodny z planem zagospodarwonia terenu. Ponadto, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne jego ukształtowanie, garaże podziemne położone są od strony opadającego gruntu. Jednocześnie zadbano o jak najmniejsze zużycie energii na ogrzewanie centrum handlowego, co czyni go przyjaznym dla środowiska.

Dla klientów przygotowane będzie 1200 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, skwery z zielenią, trzy sklepy wielkopowierzchniowe, w tym "Dom i Ogród", wielobranżowy i RTV-AGD. Do tego kilkadziesiąt małych butików.

Obok ośrodka handlowego ma powstać Dzienny Ośrodek Socjoterapii "DEMOS", który przeznaczony będzie dla dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat. Doświadzczenie wyniesione z pracy z krakowską młodzieżą, może się doskonale przełożyć na warunki panujące w naszym miećcie. Ks Andrzej Augustyński wyjaśnia również, dlaczego ośrodek nie zostanie założony przy parafii: "Pracujemy niekiedy z trudną młodzieżą, która nie ma ochoty przychodzić do parafialnych ośrodków pomocy. Stąd też takie umiejscowienie budynku".
Budynek zostanie zaprojektowany od podstaw, co nie będzie wymuszało pewnych kompromisów, jak to zwykle ma miejsce w przypadku adaptowania starych kamienic. Wszystko z uwzględnieniem potrzeb podopiecznych. Jak zapewnia Michał Szczeciński, projektant "DEMOSa", stowarzyszenie stawia na wyposażenie poszczególnych pracowni i ergonomię pracy.

Kiedy ten śmiały projekt będzie mógł być realizowany? W najbliższym czasie powinno zostać wydane pozwolenie na budowę. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, tarnowianie efekty pracy będą mogli oglądać na wiosnę 2007, natomiast zakończenie prac, planowane jest na wiosnę 2008 roku. Jest zatem szansa na centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia w naszym mieście. Wydaje się, że to najwyższy czas na podobne inwestycje, zwłaszcza, kiedy terenem spornym są mało estetyczne "polany".
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A