Dni Irlandzkie w Tarnowie
access_time 2007-03-01 13:30:05
Tarnowskie Centrum Kultury oraz III LO w Tarnowie, zapraszają na „Dni Irlandzkie”, podczas których znów będziemy mogli przyjrzeć się bliżej historii, kulturze i współczesności „Zielonej Wyspy”. Nie zabraknie koncertów z muzyką celtycką, warsztatów tańca irlandzkiego, wystawy fotografii, projekcji filmowych, a nawet prelekcji na temat pracy w Irlandii. Tydzień zakończy tradycyjny biesiadny wieczór św. Patryka patrona „Szmaragdowej Wyspy”.
Nie zabraknie koncertów z muzyką celtycką, warsztatów tańca irlandzkiego, wystawy fotografii, projekcji filmowych, a nawet prelekcji na temat pracy w Irlandii. Tydzień zakończy tradycyjny biesiadny wieczór św. Patryka patrona „Szmaragdowej Wyspy”.

Program "Dni Irlandzkich"

11.03 (niedziela)- koncert zespołu "DUAN"
Piwnice TCK, godz. 18.00 (bezpłatne wejściówki)

12-13.03- warsztaty tańca irlandzkiego- III LO
grupa 1 w godz.16.00-17.30,
grupa 2 w godz. 18:00-19:30
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w TCK, Rynek 5. Liczba uczestników ograniczona!.

14.03- wernisaż wystawy "Irlandia - Kraina Celtów", TCK, godz. 18.00
15.03- projekcja filmu "Wiatr buszujący w jęczmieniu", reż. Ken Loach, prod. Wlk. Brytania, Irlandia, Francja 2006r.- Kino Marzenie, godz. 8.30, 11.00, 18.00.
16.03- "Pracować w Irlandii"- prelekcja o tym, co powinniśmy wiedzieć zanim wyjedziemy do Irlandii (wstęp wolny)- Piwnice TCK w godz. 18.00- 19.00.
17.03 (sobota)- "Wieczór Św. Patryka"- koncert zespołu "DANAR"
Piwnice TCK, godz. 19.00 (bezpłatne wejściówki).

DUAN (koncert w Piwnicach TCK- 11.03 (niedziela), godz. 18.00

Bezpłatne wejściówki- III LO,
-Ci z nas, którzy mieli przyjemność odwiedzić Zieloną Wyspę do dziś wspominają irlandzką gościnność, ciepło i przywiązanie do rodzimej tradycji. Częścią tej tradycji jest muzyka, której brzmienie staramy się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie - piszą o sobie członkowie zespołu. -. Ci z nas, którzy mieli przyjemność odwiedzić Zieloną Wyspę do dziś wspominają irlandzką gościnność, ciepło i przywiązanie do rodzimej tradycji. Częścią tej tradycji jest muzyka, której brzmienie staramy się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie.
Duan tworzą:
Iweta Kolczycka - wokal;
Tomek Urbański - akordeon;
Mirek Walczak - skrzypce;
Witek Kulczycki - tin whistle, irlandzki flet poprzeczny, bouzouki;
Rafał Rupiński - gitara akustyczna;
Damian Wojnowski - kontrabas
Adam "Rorian" Kryński - bodhran, tin whistle, mandolina.

DANAR (koncert w Piwnicach TCK- 17.03 (sobota), godz. 19.00

Bezpłatne wejściówki- III LO
Twórczość zespołu nawiązuje do ceol nua - nowoczesnego folku irlandzkiego. Tradycyjne tańce i piosenki są dla nich punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia w jedno pozornie obcych sobie światów. Nazwa "Danar" (irl. "obcy", "barbarzyńca") wskazuje na swobodny stosunek muzyków do interpretacji tradycji muzycznej. Można tu usłyszeć nutę jazzową, puls swingu, kołysanie bossa-novy, dźwięki ze wschodu, dynamikę transowego rocka. Każdy z muzyków wnosi to, co jest mu bliskie. Wszystko to spajane jest w jedną całość głęboką fascynacją kulturą muzyczną Irlandii i innych krajów celtyckich.
Zespół zadebiutował w 2004 roku na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie. Występował na najważniejszych festiwalach muzyki celtyckiej: "Zamek" w Będzinie (2005, 2006), "Magiczne Wyspy Zielone" w Krakowie (2004), w cyklu "Echa Celtyckie" w Warszawie (2005, 2006) oraz na wielu innych scenach w całej Polsce. W grudniu 2006 roku zespół "Danar" wziął udział w konkursie "Scena Otwarta" na Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie i otrzymał wyróżnienie specjalne za zwracające uwagę aranżacje.
Zespół tworzą:
Małgorzata Mycek - śpiew
Ewelina Grygier - drewniany flet poprzeczny, whistle
Patrycja Napierała - bodhran, cajon, udu, darabuka, instrumenty perkusyjne
Tomasz Biela - gitara, śpiew

Warsztaty tańca irlandzkiego

12-13.03, Piwnice TCK. I gr.- 16.00-17.30,
II gr.- 18.00-19.30.
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w TCK, Tarnów-Rynek 5.
Liczba uczestników ograniczona.
Warsztaty Tańca Irlandzkiego przeznaczone dla początkujących poprowadzi p. Agnieszka Śmiechowska, tancerka, instruktor i choreograf tańca irlandzkiego. Przez kilka lat była tancerką gdańskiej grupy Elphin, gdzie współtworzyła repertuar i stylistykę grupy. Wraz z Elphin występowała w Polsce i w Niemczech oraz współpracowała z licznymi zespołami muzycznymi. Obecnie mieszka i zajmuje się tańcem (również współczesnym, innymi tańcami etnicznymi i technikami ruchu) w Poznaniu, współpracując m.in. z Towarzystwem Polsko-Irlandzkim. Największy wkład w popularyzację tańca irlandzkiego miał zespół Riverdance. Wśród polskich grup warto wspomnieć krakowski Comhlan. Ciekawe, że sam taniec, w którym głównym elementem jest niezwykle efektowny step, pojawił się stosunkowo niedawno, bo w XVIII i XIX wieku.

Wernisaż wystawy fotografii "Irlandia - Kraina Celtów"

14.03, TCK, godz. 18.00 (wstęp wolny)
"Irlandia - kraina Celtów", to fotografie Elżbiety Chrzanowskiej, w których ujęte są zabytki przedceltyckie i celtyckie oraz zdjęcia późniejszej architektury średniowiecznej (do XIV w.), związanej z przyjęciem chrześcijaństwa przez ludy celtyckie (iryjskie) Irlandii.
Gościem wernisażu będzie autorka prac, Elżbieta Chrzanowska, która ma szczególny dar "opowiadania" wrażeń poprzez fotografie. Tak piękne zdjęcia zabytków i przyrody można spotkać niezwykle rzadko. Wystawie towarzyszyć będzie 1,5 godzinny pokaz slajdów w piwnicach TCK.

Film "Wiatr buszujący w jęczmieniu", reż. Ken Loach, prod. UK-Irlandia-Fr. 2006r
15.03, Kino Marzenie, godz.: 8.30, 11.00, 18.00
Głośny dramat - laureat Złotej Palmy w Cannes 2006. Ken Loach tym razem pokazuje historię dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, żeby stanąć przeciwko sobie. Film to próba rozliczenia się z przeszłością i hołd złożony uczestnikom walk o niepodległość Irlandii ukazany w sposób nadzwyczajny, prosty i wyrazisty.

"Pracować w Irlandii"- prelekcja o tym, co powinniśmy wiedzieć zanim wyjedziemy do Irlandii
16.03, Piwnice TCK, godz. 18.00-19.00 (wstęp wolny)
Spotkanie przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych możliwościami rozwoju zawodowego, oraz pracy w Irlandii. Podczas prelekcji obędzie się multimedialna prezentacja przygotowana przez irlandzki Urząd Pracy. Uczestnicy otrzymają broszury oraz ulotki z informacjami o pracy w Irlandii. Przewidziana jest również dyskusja z osobami, które na co dzień pracują na "Zielonej Wyspie". Prelekcję poprowadzą Dorota Uchwat-Zaród i Halina Wrońska (III LO).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A