Dwa spotkania Akademii Filmowej
access_time 2007-03-05 15:07:37
Tarnowskie Centrum Kultury po raz kolejny zaprasza wszystkich miłośników sztuki XX muzy na zajęcia z cyklu Akademia Filmowa. Wytrawni kinomani w ciągu dwóch dni będą mogli posłuchać wykładów Jerzego Armaty, a także zapoznać się wybitnymi filmami.
Piwnice Tarnowskiego Centrum Kultury w dniach 10 i 11 marca staną się miejscem spotkań osób zainteresowanych sztuką kinematografii. Kolejne zagadnienia z nią związane dotyczyć będą sztuki filmowej w Europie Środkowej, a także w Azjii i na Antypodach. W sobotę, 10 marca, Jerzy Armata opowie o dorobku centralnej części naszego kontynentu ze szczególnym uwzględnieniem Czech, Słowacji i Rosji. Kino to, choć nie nie podlega agresywnej promocji na wzór produkcji made in Hollywood, zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Jej dowodem jest chociażby tegoroczny Oscar za najlepszy film obcojęzyczny, przyznany niemieckiemu filmowi pt. "Życie na podsłuchu".
Zwieńczeniem sobotniego spotkania Akademii będzie projekcja czeskiego filmu Jana Sveraka "Kola". Jego bohaterem jest wiolonczelista: wyrzucony przed laty z filharmonii - zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Przyciśnięty biedą decyduje sie zawrzeć fikcyjne - i płatne - małżeństwo z Rosjanką. Rosjanka wyjeżdża na zachód, zostawia kilkuletniego syna.


Niedzielne spotkanie, które odbędzie się o godzinie 10.00 w Tarnowskim Centrum Kultury, będzie pretekstem do zgłębienia tematu kinematografii nowych światów, czyli Azji oraz Australii. Wykład będzie poruszał następujące kwestie:Japonia - kino gatunków, kino autorów. Chiny, Korea, Iran - nowe, interesujące kinematografie. Bollywoodzka inwazja.Kino Antypodów. Słowa prelegenta tym razem poprze "Mad Max". Australijski film z 1979 r. z młodym Melem Gibsonem w roli głównej, stał się klasykiem gatunku, wyznaczającym w kinie science fiction nowe drogi i możliwości.
Więcej o filmach w portalu tarnow.net.pl w dziale Imprezy.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A