Straszny dwór w doborowej obsadzie!
access_time 2007-03-08 08:53:40
W dniach 18 i 19 marca na scenie operowej w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się spektakl opery Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Tym razem na scenie zobaczymy wielu znanych i cenionych artystów, wśród nich Agnieszkę Zwierko (mezzosopran), której debiut w mediolańskiej Teatro alla Scala zaplanowano na maj tego roku.
Agnieszka Zwierko w roku 2000 rozpoczęła regularne kontrakty w najlepszych teatrach europejskich. Można ją było usłyszeć m.in. w Turyńskim Teatro Regio, Leipziger Oper, Royal Opera w Kopenhadze, na Festiwalu w Wexford (Irlandia), Operze Praskiej, Słowackiej Operze Narodowej w Bratysławie. Od 2003 roku jest solistką Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie – wiodącej opery w Czechach. Minione sezony przyniosły także kontrakty w czołowych teatrach włoskich – Teatro Massimo w Palermo gdzie zaproszona została dwukrotnie w minionym sezonie (Diakonissa w KRÓLU ROGERZE K. Szymanowskiego i Baronowa w VANESSIE S. Barbera) oraz w jednym z najlepszych teatrów operowych na świecie – mediolańskim Teatro alla Scala gdzie w maju b.r. weźmie udział w nowej produkcji JENUFY L. Janaczka w głównej roli Kostelniczki. Sezon 2007/2008 rozpocznie w Teatro Massimo w Palermo rolą Neris w MEDEI L. Cherubiniego. Jej repertuar obejmuje przede wszystkim główne role z oper G. Verdiego, dzieła najsłynniejszych kompozytorów słowiańskich: Janaczka i Dworzaka, muzykę francuską, rosyjską, amerykańską, węgierską i polską.

Libretto - Powracający z wojny dwaj bracia składają przyrzeczenie pozostania w kawalerskim stanie, ale kiedy poznają piękne panny z sąsiedniego dworu, trudno im będzie dotrzymać obietnicy...

Premierowe wykonanie Strasznego dworu odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku i nic dziwnego, że ta będąca syntezą staropolskiej kultury, przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski opera wywołała wtedy prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. Pamiętajmy jednak, że oprócz swojej niezaprzeczalnej wartości patriotycznej, opera Moniuszki jest jednocześnie jego najdoskonalszym dziełem scenicznym, z barwną instrumentacją i znakomitą konstrukcją scen zbiorowych.

W wykonaniu, które odbędzie się 18 i 19 marca w głównych partiach wystąpią: Agnieszka Cząstka (Jadwiga), Edyta Piasecka/Dorota Wójcik (Hanna), Krzysztof Bednarek/Dariusz Pietrzykowski(Stefan), Przemysław Firek/Zbigniew Wunsch (Zbigniew), Andrzej Biegun (Miecznik), Bożena Zawiślak-Dolny/Agnieszka Zwierko (Cześnikowa), Konrad Szota/Michał Kutnik (Maciej), Volodymir Pankiv/ Wiesław Nowak (Skołuba), Janusz Dębowski (Damazy) oraz orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej.

Sztuki obejrzeć można  w  Sali Operowej, Kraków, Plac św. Ducha 1. Ceny biletów wahają się między 29 i 100 zł. Początek spektali o godzinie 18.30.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A