Poezja Tadeusza Gajcego czytana przez Marię Peszek i jej ojca Jana
access_time 2007-01-21 15:07:37
W niedzielę w sali tarnowskiego Ratusza odbył się 36 Tarnowski Salon Poezji. Spotkanie z poezją poświęcone było Tadeuszowi Gajcemu. Utwory poety czytali Maria Peszek i Jan Peszek aktorzy polskich scen.
PeszkoGospodarzem salonu był dyrektor Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego - Wojciech Markiewicz. Wprowadził publiczność w klimat poezji Tadeusza Gajcego, poety "pokolenia Kolumbów", któremu przyszło żyć i umierać, zanim zaczął się cieszyć pełnią życia. W specyficzny klimat spotkania wprowadzili: Joanna Ważny - flet i Piotr Pociask - gitara. A potem ... już tylko poezja Gajcego w interpretacji aktora Teatru Starego z Krakowa - Jana Peszka i jego córki Marii, aktorki Teatru Studio w Warszawie.

Podczas salonu w Galerii Jednego Obrazu dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Adam Bartosz przedstawił dzieło Alojzego Majchra pt. "Autoportret". Dyrektor wybrał właśnie tę postać, ponieważ istnieją analogię losów Gajcego i Majchra, obaj zginęli od niemieckiej kuli w czasie II wojny światowej. W czasie spotkania dyrektor teatru zaprezentował nagranie - słuchowisko - debiut córki pana Jana. Córka zaś została obdarowana książką o teatrze "Tarnów z Melpomeną pod ręką", w której znalazły się wypowiedzi jej ojca. Na zakończenie Salonu można było zdobyć autograf gości.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl %%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A