"Uśpione Dziecko" w ramach CZWARTY ek stra FILM
access_time 2007-02-01 12:44:50
Dnia 8 lutego 2007 roku o godzinie 18 : 30 odbędzie się kolejne spotkanie miłośników ambitnego kina w ramach CZWARTY ek stra FILM , cyklicznych projekcji organizowanych przez Tarnowskie Centrum Kultury.
Tym razem chciałabym polecić Państwu film Yasmine Kassari "Uśpione dziecko", który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym pochodzącej z Maroka artystki. Film ten obsypany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami na Międzynarodowych festiwalach filmowych w tym w 2004r. Grand Prix koszalińskiego festiwalu „ Młodzi i film”.

Yasmine Kassari ma na koncie dokument "Kiedy mężczyźni płaczą", przedstawiający losy młodych mężów z jej ojczyzny, którzy w Hiszpanii szukają szansy na lepsze życie. "Uśpione dziecko" przedstawia drugą stronę medalu.

To odmalowany za pomocą przepięknych kadrów autorstwa greckiego operatora Yorgosa Arvanitisa obraz samotnych kobiet uwięzionych paradoksalnie w patriarchalnym społeczeństwie. Paradoksalnie, bowiem mężczyźni obecni są w ich życiu jedynie we wspomnieniach lub nagraniach wideo nadsyłanych zza granicy. Jednak ich wpływ na codzienność muzułmanek jest decydujący. Próba wyzwolenia się spod niego często kończy się dla nich tragicznie.

Akcja opowieści rozgrywa się w Maroku. Tuż po nocy poślubnej, panna młoda o imieniu Zeinab (w tej roli Mounia Osfour) zostaje porzucona przez męża, który udaje się do Hiszpanii w poszukiwaniu lepszej pracy. Po jego wyjeździe, kobieta odkrywa, że spodziewa się dziecka. Jej teściowa nie chce jednak, aby potomek syna przyszedł na świat przed jego powrotem z obczyzny. Zeinab musi - zgodnie z prawem koranicznym - "uśpić" dziecko w swoim łonie, a w ten sposób odroczyć dzień porodu.

Mimo iż Kassari nie ucieka od przedstawienia konsekwencji surowych dla kobiet przepisów szariatu, nie można pozbyć się wrażenia, że obcujemy z bajką. Tajemniczy, egzotyczny świat zaklętych bohaterek, których każdy krok kontrolowany jest przez duchy mężów, wypełniają niezrozumiałe dla człowieka Zachodu wierzenia. Dzięki takiemu podejściu do tematu autorce filmu udało się uciec od taniej publicystyki, czyniąc z "Uśpionego dziecka" film, który łączy wyraziste społeczne zaangażowanie ze zrozumieniem i znawstwem kultury i obyczajów, które są dla nas niepojęte.

Wyjątkowość tego obrazu polega również na tym, iż rzadko ma się do czynienia w kinie z bajką, której podstawą jest okrutna rzeczywistość. "Uśpione dziecko" jest taką właśnie niemal baśniową opowieścią o świecie, w którym widać same kobiety, ale wiadomo, że rządzą nimi nieobecni mężczyźni.

Opowiadając o marokańskich kobietach Kassari mimochodem zadała bardzo ważne pytania: Czy taki archaiczny, patriarchalny świat jest dla nas do zaakceptowania, czy mieszkaniec Europy potrafi na przykład zrozumieć wywyższenie męczeńskiej śmierci poniesionej w walce z niewiernymi, za którą ma go spotkać nagroda w raju?

Na tę jednorazową projekcje filmu zapraszamy do kina „Marzenie” o godzinie 18. 30. Bilety do nabycia w kasie kina, koszt 12 zł. Dla członków Akademii Filmowej cena biletów wynosi 6 zł.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A