Akademii Tarnowskiej ciąg dalszy
access_time 2007-02-09 18:22:48
Prezydent Miasta Tarnowa, wspólnie z Senatorem Kazimierzem Wiatrem podejmują kolejne kroki, które mają zmierzać do jak najszybszego utworzenia w Tarnowie Akademii. Czyżby podany wcześniej okres 7 lat był realny?
1Tarnowski ośrodek naukowy już od pewnego czasu wyraża jasną chęć utworzenia w naszym mieście uczelni, która będzie kształciła swoich studentów nie tylko do tytułu licencjata czy inżyniera, ale również magistra i doktora. Do realizacji tego pomysłu konieczne jest rozbudowanie istniejącego zaplecza naukowego i sprowadzenie do naszego miasta jak największej ilości bardzo dobrych wykładowców.

Wbrew temu, co się powszechnie mówi, to właśnie kadry mogą być największa bolączką tego planu, a nie finanse. Aby pomóc w realizacji odważnego i śmiałego projektu, powstanie Tarnowskie Towarzystwo Naukowe, które ma być łącznikiem, pomiędzy światem studenckim. Forma tego tworu ma mieć charakter klubu, który będzie angażował się również w organizację spotkań publicystycznych, w których będą brali udział mieszkańcy.

Jak jednak poradzić sobie z problemami finansowymi, które stoją przed wszystkimi organizacjami wspierającymi rozpoczęcie tworzenia Akademii Tarnowskiej? Już w tej chwili w budżecie, na poczet projektu zarezerwowane zostało, dzięki wydatnej pomocy posłów ziemi tarnowskiej, 7 mln złotych. Dochodzą do tego fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie na utworzenie uczelni udało się wywalczyć kwotę 7 mln euro, co stanowi już poważne zaplecze finansowe, zdecydowanie polepszające sytuację przedsięwzięcia.

Prof. Wiatr skupia jednak szczególną uwagę na elementach tarnowskiej rzeczywistości, które nie przyciągają naukowców do przyjazdu do miasta. Brak jest w tej chwili konkretnych projektów badawczych, realizowanych na terenie czy to samego kampusu tarnowskiej uczelni wyższej, czy też przy tarnowskich zakładach, takich jak Zakłady Mechaniczne czy Azoty. Szczególnie wśród tych dużych firm, Senator widzi szansę rozwoju badań naukowych. Ponadto konieczne jest zbudowanie zaplecza socjalnego i komunikacyjnego na terenie miasta, dla osób, które miałyby przenieść się ze swoimi projektami badawczymi do Tarnowa.

Jakie największe zagrożenia widzi Senator Wiatr w projekcie powstania Akademii Tarnowskie?



Na rzecz Akademii przygotowany został prezydencki projekt uchwały, który zakłada deklarację "woli podjęcia działań służących realizacji tego projektu w sprawach i zakresie leżącym w kompetencji jednostki samorządu terytorialnego i współdziałania z innymi podmiotami wspierającymi inicjatywę". We wcześniej wspomnianych słowach ciężko dopatrzeć się konkretów, jednak w uzasadnieniu Prezydent Ryszard Ścigała mówi o wspieraniu utworzenia tarnowskiego wydawnictwa naukowego, organizacji E-biblioteki oraz wcześniej wspomnianego zaplecza socjalnego, komunikacyjnego oraz Towarzystwa Naukowego.

Prezydent Ryszard Ścigała o projekcie uchwały i pomocy przy realizacji projektu



Czy zatem uda się w najbliższych latach zorganizować na tyle dobrze pracy przy realizacji tego projektu, zależeć będzie od współdziałania samorządu tarnowskiego, małopolskiego i pozyskiwania licznych zewnętrznych środków.

tekst: Mateusz Śliwa
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl %%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A