Barbara Krafftówna w monodramie "Błękitny diabeł"
access_time 2007-03-31 19:24:46
Na deskach Tarnowskiego Teatru wystąpiła Barbara Krafftówna, aktorka, którą znają pokolenia. 59 ról teatralnych, 40- kilka ról filmowych, praca z największymi reżyserami...
KrafftównaW Tarnowie wystąpiła z monodramem Remigiusza Grzeli "Błękitny diabeł" napisanym specjalnie dla Barbary Krafftówny na jej jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Aktorka wcieliła się w postać Marleny Dietrich, kobiety samotnej, chorej, mającej ogromną potrzebę grania, bo gra to całe jej życie. Osamotniona Marlena staje się swoim wrogiem, zmienia się z błękitnego anioła w błękitnego diabła.

Wyjątkowy kunszt aktorski Krafftówny zafascynował tarnowską publiczność, która wczuła się w klimat sztuki, a po jej zakończeniu zgotowała jubilatce owacje na stojąco.

Zwieńczeniem obchodów 46 Międzynarodowego Dnia Teatru było spotkanie pracowników teatru z widzami. Uroczystość odbyła się po występie Barbary Krafftówny. Aktorka była gościem honorowym tego spotkania. Na wstępie dyrektor Markiewicz powitał szacownego gościa, Barbarę Krafftówną, władze miasta Tarnowa, radnych, posłów, a przede wszystkim wspaniałą publiczność, która przecież współtworzy teatr. Przybliżył również sylwetkę Barbary Krafftówny, a najlepiej mówią o tym słowa:

"Krafftówna jest zawsze zabawna, gra dramatyczne role, poważne, ale zawsze jest zabawna. Można powiedzieć, że jest Ćwiklińską epoki Witkacego."

NestorzyPodczas spotkania na scenie pojawił się Prezydent Ryszard Ścigała. Nazwał występ Kafftówny wielkim wydarzeniem kulturalnym i podkreślił, że dużym przeżyciem i szczęściem jest gościć na deskach Tarnowskiego Teatru tak niezwykłą osobowość. Złożył jubilatce podziękowanie za zaszczycenie naszego miasta swoją obecnościa.

Święto teatru to również czas docenienia pracy aktorów. Nestorzy sceny tarnowskiej przyjęli z rąk Prezydenta Ścigały gratulacje za dokonania artystyczne. Wyróżnieni zostali również aktorzy, którzy zbliżają się do okrągłych jubileuszy. Podziękował także wszystkim ludziom teatru za pielęgnowanie pewnego obszaru tradycji. W uroczystości uczestniczyła również wspaniała aktorka, pani Lidia Bogaczówna, prezes krakowskiego oddziału ZASP, która przybyła do Tarnowa chcąc uhonorować gwiazdę wieczoru oraz Tarnowski Teatr. Pani Prezes złożyła życzenia Jubilatce, by nadal wzruszała i rozśmieszała publiczność do łez.

Uroczystośc była okazją do wręczenia nagród dyrektora pracownikom teatru: aktorom, administracji, obsłudze, za szczególny wkład w budowanie wizerunku tarnowskiej sceny w roku 2006/2007.
aktorzy
Spotkanie zakończyło się miłym akcentem. Wicedyrektor Grażyna Nowak przypomniała, że 1 kwietnia mijają cztery lata od objęcia posady dyrektora Tarnowskiego Teatru przez Wojciecha Markiewicza. Z tej okazji w imieniu całego zespołu chciała podziękować dyrektorowi za kreowanie nie tylko wizerunku teatru, ale i realizowanie założonej misji: REGION, TRADYCJA, EDUKACJA. To zobowiązuje do takiej pracy, aby sprostać historii i czasom współczesnym, pamiętając o tym, że warto zapisać się w historii obecną działalnością. Później uroczystość przeniosła się do foyer, gdzie miała już mniej oficjalny charakter.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl %%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A