W świątecznym nastroju w Muzeum Etnograficznym
access_time 2007-03-31 23:24:29
W sobotę otwarto wystawę "Kalwaria różnych kultur", rozstrzygnięto również 18 edycję konkursu regionalnego na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

wystawa1Konkurs został zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" - Biuro Organizacyjne w Tarnowie, zaś patronat honorowy nad konkursem przyjęli Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała oraz Starosta Tarnowski Mieczysław Kras. Współorganizatorem wystawy było Muzeum Etnograficzne.

Na wystawie "Kalwaria różnych kultur" prezentowane są przedstawienia Męki Pańskiej z różnych regionów świata: z Afryki, Ameryki Południowej, Europy. Wśród zdjęć jest Droga Krzyżowa cygańska, ale i można też oglądać fotograficzny reportaż z Kalwarii - Zebrzydowskiej i Pacławskiej (autorstwa Piotra Bernackiego), gdzie prezentowane są misteria Męki Pańskiej.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał bp. Stanisław Budzik. Ks. Biskup w swoim wystąpieniu podkreślił, że wieczorem rozpoczyna się Wielki Tydzeń, dzisiejsza wystawa rozpoczyna zatem najważniejszy cykl, wspomnienie najważniejszych tajemnic naszego zbawienia. Uważał również, że prezentowane prace pomogą zobaczyć bogactwo tematyki: "Dobra nowina, Ewangelia docierają do różnych ludzi, różnych kultur i przyjmują w tych kulturach inny kształt. Ta sama treść, to samo sedno, ten sam przekaz wiary musi w różnych kulturach przyjąć treść danej kultury, aby trafić do człowieka."

pisankaPo zwiedzeniu wystawy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu regionalnego na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Od 27 marca tarnowianie i sympatycy pięknej tradycji wielkanocnej mogli podziwiać prace wykonane przez uczestników konkursu. Nagrody przyznawano w kategoriach: pisanka tradycyjna, współczesna dorośli twórcy kultury oraz dzieci i młodzież, w kategorii klasyka obrzędowa (palmy), stoisko oraz stoły wielkanocne. Jak podreślił Mieczysław Kras nie tylko nagrodzeni są zwycięzcami tego konkursu. Są nimi wszyscy uczestnicy. Piękną tradycją jest kultywowanie zwyczajów ludowych związanych z obrzędowością Wielkanocy. Są one na stałe wpisane w naszą kulturę. W czasach unifikacji, współtworzenia kultury europejskiej, to właśnie tradycje ludowe, ich kultywowanie umożliwiają trwanie przy swoich ojczystych korzeniach. Słowa uznania zatem należą się tym, którzy starają się przekazać młodemu pokoleniu swoje pasje i zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy.

tekst: Michał Stańczyk

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl

%%br%%

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A