Golgota polska na ziemi radzieckiej - 67 rocznica mordu kat
access_time 2007-04-15 19:59:43
Z okazji 67 rocznicy mordu katyńskiego odbyły się uroczystości upamiętniające to jakże tragiczne wydarzenie w kartach naszej historii. Katyń, Starobielsk, Ostaszkowa, Miednoje i wiele innych miejsc uświęconych krwią polskich oficerów wymordowanych przez NKWD.
katSpotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele XX Filipinów w Tarnowie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta, powiatu, parlamentarzyści, poczty sztandarowe, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia, mieszkańcy Tarnowa. Uroczystość uświetnił chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie, który pod kierunkiem p. Marty Cichoń zaśpiewał pieśni o wymowie religijnej i patriotycznej.

Po Mszy św. Uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. "Nie powinniśmy zapomnieć, nie wolno nam zapomnieć, każdy naród, który zatraca swą historię, który zapomina o rzeczach ważnych, traci swoją tożsamość. Dlatego dzisiaj w 67 rocznicę mordu katyńskiego spotykamy się, aby dać świadecto tym wydarzeniom i naszej pamięci" - przemawiał Prezydent Ryszard Ścigała. W swoim wystąpieniu przypomniał również o 90 osobach pochodzących z regionu tarnowskiego, więźniach Katynia. "Nie można o tym zapomnieć." podkreślał Prezydent i apelował, aby czerpać wiedzę na temat wydarzeń sprzed 67 lat z pamięci tych, którzy mogą jeszcze dać świadectwo prawdzie. Wiedzę tę tarnowianie mogli czerpać z rozdawanymi w związku z uroczystościami "Wiadomościami Tarnowskimi".

"Mijają kolejne rocznice największej zbrodni w historii, bestialskiego mordu polskich oficerów, funkcjonariuszy i inteligentów przez NKWD."- powiedział w swoim wystąpieniu wiceprezydent Henryk Słomka-Narożański - wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia - koło w Tarnowie. Podkreślił również, że to w Katyniu miano rozstrzelać Polskę, aby nie dopuścić do odrodzenia niepodległego państwa polskiego. Henryk Słomka katzwrócił również uwagę na fakt, że zbrodnia katyńska "Wymaga dalszych poszukiwań historycznych i energicznych czynności śledczych, ujawnienia nieznanych jeszcze ofiar zbrodni, towarzyszących jej okoliczności i oczywiście poznania dalszych nazwisk bezpośrednich sprawców." Prezes uważał, że dążenie do poznania pełnej prawdy o tamtych wydarzeniach jest moralnym obowiązkiem państwa. Na nas zaś spoczywa moralny obowiązek "w upowszechnianiu w społeczeństwie, szczególnie wśród kolejnych pokoleń prawdy o losie tych, których ziemskie szczątki pozostały na zawsze z dala od ojczyzny."

Katyń jest szczególnym miejscem, symbolem zbrodni, ale i bohaterstwa, cierpienia, niezłomności przekonań i męczeńskiej śmierci oficerów polskich. Po wystąpieniu Henryka Słomki odbył się apel poległych, a żołnierze Kompanii Honorowej z Przemyśla salwą honorową złożyli hołd ofiarom Katynia, przypomnieli o wystrzałach sprzed 67 lat. Później uczestnicy obchodów rocznicowych złożyli kwiaty na pomniku Ofiar Stalinizmu.

Po uroczystości tarnowianie mogli wysłuchać koncertu Kompanii Reprezentacyjnej z Rzeszowa, która również uświetniła dzisiejszą uroczystość.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A