Święto Niepodległości
access_time 2006-11-12 00:14:12
11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach zaborów pojawiła się wreszcie na mapach świata jako suwerenne Państwo. Tego dnia, Józef Piłsudski otrzymał polecenie utworzenia rządu narodowego i odbudowy Polski.
Po 88 latach wolności wspominamy to największe dla Polaków święto!
Tarnów od 4 lat stara się odchodzić od schematów ogólnonarodowych, wybierając wieczorne pory na największe uroczystości. Dzięki panującemu zmrokowi, przełamywanemu niechętnie przez uliczne lampy, tworzy się niezwykły nastrój. Z roku na rok program rozwija się. Przychodzą także nowe osoby, które widzą ten "spektakl" pierwszy raz.
%%br%%%%br%%
Pocieszające jest to, że wśród zgromadzonych tłumów było widać przedstawicieli wszystkich pokoleń. Od dzieci, poprzez młodzież szkolną, studentów, ludzi dorosłych i starszych, pamiętających niekiedy walki o obronę Polski. Niesamowita lekcja historii i jedności, powinna w przyszłości wywrzeć niezatarte znamię na duszy każdego mieszkańca tego kraju. Świadomość o histori tworzy tożsamość narodową, a odchodzenie od przyjętych od lat form, kreowanie ich bardziej atrakcyjnymi dla mieszkańców, daje możliwośc przyciągnięcia tych, do których nie trafia książkowa teoria i nudne akademie.
%%br%%%%br%%
Jak mówił dzisiaj Prezydent Bień: "123 lata, to rzeczywiście ogromny okres czasu, w którym nie było Polski na mapach, nie było jej nigdzie poza naszymi, Polaków duszami. Co zostało po tym okresie, kiedy odzyskaliśmy niepodległość? 88 lat od tego czasu, dziś żyjemy w wolnej Polsce. Niestety często w tym czasie musieliśmy śpiewać: 'Ojczyznę wolną racz przywrócić Panie', a nie 'pobłogosław Panie'. Dziś możemy mówić o błogosławieństwie Boga dla naszej ojczyzny".
%%br%%%%br%%
Oby w wielu oczach pojawiła łza, kiedy obok nas, w szyku bojowym przejeżdżają jeźdzcy konni, kiedy żołnierze oddają salwy honorowe, kiedy na niebie rozbłyskują kolejne sztuczne ognie, gdy zgromadzeni odśpiewują "Rotę". Niech te łzy, wspominają wszystkich tych, którzy polegli na froncie, aby walczyć o naszą wolność. Niech poza naszymi plecami pozostaną niepotrzebne waśnie i podziały. To zgoda buduje a niezgoda rujnuje, a polska historia jest nasycona dowodami tej tezy aż nadto. Wszak:
%%br%%%%br%%%%br%%
"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,%%br%%
Nie damy pogrzeć mowy!%%br%%
Polski my naród, polski lud,%%br%%
Królewski szczep piastowy,%%br%%
Nie damy by nas zniemczył wróg... %%br%%
%%br%%%%br%%
Tak nam dopomóż Bóg!"%%br%%
%%br%%
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl%%br%%
fot. Kamil Zyznar
fot. Marcin Bittner /

BittnerFoto.pl Profesjonalna Fotografia Ślubna


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A