Wybory, wybory i po wyborach
access_time 2006-11-14 13:46:51
Dzisiaj niemal wszystko wydaje się jasne. Nowym Prezydentem Miasta został w pierwszej turze Ryszard Ścigała, kandydat KWW "Tarnowianie", były prezes ZAT. Podzielono już wstępnie mandaty w nowej Radzie Miejskiej. Największym przegranym wydaje się być komitet Stowarzyszenie Nasz Dom Tarnów, który nie zdobył ani jednego miejsca
Tarnowianie dokonali wyboru. Ponad 50% uważa, że najlepszym włodarzem miasta będzie Ryszard Ścigała, poprzedni zarządca Zakładów Azotowych w Tarnowie. Już podczas pierwszego głosowania zdeklasował swoich rywali, zdobywając nad nimi przewagę minimum 30% głosów. Drugi był Józef Rojek, aktualny jeszcze poseł na sejm, trzeci Andrzej Sasak, obecny v-ce Prezydent Miasta. Poparcie dla dalszych kandydatów, było bardzo niskiei i nie przekraczało 7%. Najsłabiej w tym wyścigu wypadł Józef Szambelan, kandydat "Samoobrony", który mógł liczyć na poparcie 0,46% głosujących.
Nowy włodarz miasta może poszczycić się licznymi osiągnięciami w sferze gospodarki. To właśnie za jego kadencji na fotelu prezesa ZAT największy tarnowski zakład pozbył się znacznej części olbrzymich długów i wszedł na drogę prywatyzacji. W czasie swojej długiej kariery zawodowej zasiadał także w instytucjach strategicznych dla polskiego przemysłu chemicznego i technologicznego. W ciągu najbliższych 4 lat będzie miał szansę udowodnić, że potrafi kierować firmą, tym bardziej, że tym razem pracowników nieco ponad 118 tysięcy, a problemy finansowe i inwestycyjne nie są tarnowianom obce.

W nowej Radzie Miejskiej nie zabrakło niespodzianek. Choćby podział mandatów może szokować. W jej składzie nie zalazł się ani jeden przedstawiciel rządzącego do tej pory Stowarzyszenia Nasz Dom Tarnów, Porozumienia Uczciwośc, Komitetu Wyborczego Solidarny i Nowoczesny Tarnów, a także LPR czy Samoobrony. Wg wstępnych wyliczeń, przez najbliższą kadencję miastem będzie zarządzać 4 ugrupowania: PiS, PO, "Tarnowianie" i "Lewica i Demokraci". Najwięcej mandatów - 10 - przypadło Prawu i Sprawiedliwości, 7 dla Platformy Obywatelskiej, 6 dla Tarnowian oraz 2 miejsca dla przedstawicieli Lewicy.
Dość czytelnie mówi się o możliwych układach politycznych, które w przyszłości mają wspierać nowego Prezydenta Miasta.

W najbliższych dniach wszystko powinno się wyjaśnić, a pierwsze posiedzenie nowej Rady jest już zdecydowanie bliżej jak dalej.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A