Rosja – Polska. Nowe spojrzenie
access_time 2006-11-17 15:40:48
20 listopada 2006 Tarnowskie Centrum Kultury i Eureka Media zapraszają do Piwnic TCK na projekcję filmów zrealizowanych w ramach 1 edycji projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” nakręconych przez młodych polskich i rosyjskich twórców. W sumie zaprezentowanych zostanie 10 filmów dokumentalnych. Początek seansu o godz. 18.00. Wstęp 3 zł. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami projektu.
Rosja w oczach Polaków, Polska w oczach Rosjan. To obraz, jaki tworzą filmy dokumentalne powstałe w ramach projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” stworzone przez młodych artystów z obu krajów. Oryginalność projektu zasadza się na tym, że młodzi polscy filmowcy nakręcili filmy w Rosji i vice versa – rosyjscy dokumentaliści zrobili filmy w Polsce.

W ten sposób, na przestrzeni wielu tysięcy kilometrów – od Ałtaju aż po Licheń – powstały unikalne na skalę europejską historie.  Obrazy przybliżające nas do prawdy, weryfikujące to, co utrudnia komunikację w rosyjsko-polskich kontaktach – wzajemną nieufność, przeradzającą się niekiedy w niechęć, dystansujące nas od historii uniemożliwiającej porozumienie się oraz stereotypów funkcjonujących w świadomości naszych narodów. Pokazują, że jeśli tylko troszkę uważniej i dokładniej przyjrzeć się sobie nawzajem, okazuje się, że „ci Rosjanie” i „ci Polacy” – owszem są różni, żyją w innej rzeczywistości i kulturze - ale nie są wcale tacy źli.

Projekt „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”  został zrealizowany w ramach „Sezonu Rosyjskiego w Polsce - Sezonu Polskiego w Rosji” przez firmę producencką Eureka Media, przy współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza. Patronat nad projektem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Forum filmowe „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” powstało z inicjatywy Krzysztofa Kopczyńskiego i Mateusza Wernera.

Twórcy Forum:

Krzysztof Kopczyński – doktor nauk humanistycznych, właściciel firmy Eureka Media. Jako producent i scenarzysta zrealizował 97 filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, przede wszystkim dotyczących kultury polskiej (zdjęcia w Europie, Rosji, Indiach, Afganistanie, USA, Argentynie). Konsultant w dziedzinie mediów i PR. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego (literatura, film i media). Autor i redaktor kilku książek i około 40 artykułów. Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia „Przyszłość Mediów”. Członek European Documentary Network.

Mateusz Werner - absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Junior Fellow wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Pisze doktorat w Instytucie Badań literackich PAN. Krytyk filmowy i literacki. Współtworzył programy filmowe w telewizji publicznej: „Seans filmowy” (2 Program TVP) i „Pół serio” (1 Program TVP). Przez kilka lat kierował Galerią Sztuki Filmowej w warszawskiej Zachęcie. Współtworzył i kierował Działem Filmowym w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie pracuje do dziś. Współpracuje z pismami filmowymi: „Film”, „Kino”.

%%br%%

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A