216 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
access_time 2007-05-03 21:59:22
W Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja tarnowianie zebrali się licznie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby uczcić to patriotyczne święto.
3MAJW ramach przedsięwzięcia - "Młodzież pamięta", celem którego jest kształtowanie postawy patriotycznej wśród małopolskiej młodzieży poprzez rozpowszechnianie symboli patriotycznych, uczniowie wręczali przechodniom ulotki, chorągiewki w barwach narodowych - biało (symbol czystości idei)- czerownych (symbol przelanej krwi).

Obchody rocznicowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Katedralnej. Wzięli w niej udział posłowie i senatorzy ziemi tarnowskiej, władze miasta, powiatu, poczty sztandarowe, młodzież, mieszkańcy Tarnowa. Podniosły, uroczysty nastrój stworzył chór, który na wstępie mszy świętej zaśpiewał "Bogurodzicę", najstarszą polską pieśń religijną i patriotyczną. Głoszone słowo Boże skłaniało uczestników Eucharystii do refleksji, jak daleko odeszliśmy od Polski, która wymagała i wymaga ofiar.

Po uroczystości w kościele zebrani przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się część oficjalna. Organizatorami imprezy byli Prezydent Ryszard Ścigała i Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.

Na początku głos zabrał Prezydent Tarnowa podkreślając, że dzisiejsze święto ma uroczysty charakter, ponieważ właśnie 3 maja 1791 uchwalona została konstytucja "nadawała prawa, obowiązki, była panaceum na wady ówczesnego stanu, na liberum veto, złotą, ale niepohamowaną wolność szlachecką. (...) Dzisiaj możemy świętować z podniesioną głową świadomi tego, że wzorce płynące z przeszłości, wręcz testament płynący z ustawy rządowej z 1791 roku jest dla nas kierunkowskazem działań" - podkreślał Prezydent.

3MAJZ kolei starosta Mieczysław Kras przypomniał, że Konstytucja 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. "Ten szczególny dla Polaków dzień traktowany jest coraz poważniej, czego dowodem jest młodzież, która coraz liczniej bierze udział w organizowanych uroczystościach" - zwrócił uwagę Starosta. Podkreślił również, jak należy dziś rozumieć patriotyzm. "Patriotyzm to szacunek dla ludzi, miejsca oraz rodzimej tradycji. Powinny to być uczucia i postawa, które skłaniają do pracy na rzecz wspólnego dobra, nawet jeśli czasem trzeba coś poświęcić." W imieniu parlamentarzystów kilka słów do zgromadzonych powiedział również senator Kazimierz Wiatr

Następnie przedstawiciele Bractwa Kurkowego oddali salut armatni na cześć twórców pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, po czym nastąpiło składanie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przez parlamentarzystów, władze miasta, powiatu, wicemarszałka województwa małopolskiego, przedstawicieli różnych zawodów, instytucji, organizacji, młodzież. Uczestnicy obchodów rocznicowych dostali do rąk tekst pieśni - Mazurek 3 Maja - "Witaj majowa jutrzenko", którą zaśpiewali wspólnie z Orkiestrą Dętą Zakładów Azotowych w Tarnowie na zakończenie uroczystości.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A