Koncert muzyki polskiej w Kąśnej Dolnej
access_time 2007-05-04 09:20:42
Dziś o godzinie 18:00 w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się koncert nawiązujący swoją wymową do wczorajszej Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Charakterystyczną cechą dzisiejszego koncertu będzie to, że zaprezentowane tego wieczoru utwory to kompozycje polskich twórców - Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zostaną one zaaranżowane na skrzypce i fortepian przed dwójkę utalentowanych muzyków: Katarzynę Bąkowską i Franciszka Jasionowskiego.

W programie koncertu przewidziano:Karol Szymanowski
Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 9
I Allegro moderato. Patetico
II Andantino tranquillo e dolce
III Allegro molto, quasi presto

Ignacy Jan Paderewski
Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 13
I Allegro con fantasia
II Intermezzo. Andantino
III Finale. Allegro molto quasi prestoKatarzyna Bąkowska Urodziła się w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Obecnie jest adiunktem w tejże uczelni, a od 2006 roku pedagogiem klasy skrzypiec ZSM II stopnia w Warszawie. Doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana University School of Music (Bloomington, USA) u prof. Henryka Kowalskiego i prof. Franco Gulli (1998-1999). Była stypendystką wielu instytucji promujących utalentowanych artystów. Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundation, Warszawskiej Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, FAME Festival & School oraz Fundacji przy Konserwatorium w Nicei i Lozannie. Była finalistką konkursu Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo w Warszawie, gdzie otrzymała wyróżnienie (1995).

Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach kameralnych, m.in. w Festiwalu Mozartowskim we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Musica Sacra Sopot, Summer Festival w Bloomington, Fame Festival w Lawrenceville, Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznych w Polsce, Francji, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów: Henryka Keszkowskiego, Erica Friedmana, Gerarda Poulet, DongSuk Kanga, Pierre Amoyala i Pawła Giliłowa.

Ostatnio koncertowała w USA w Chicago w Nord Shores Center for Performers Arts oraz, na zaproszenie Polish Study Center i prof. Henryka Kowalskiego w Bloomington, gdzie razem z Anną Sawicką prezentowały utwory na duo skrzypce-wiolonczela (Ravel, Kodaly), a wraz z klawesynistką Marzeną Buchwald-Różyczką, muzykę polskiego baroku (Jarzebski, Zielenski, Żelechowski i in.).

Franciszek Jasionowski Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek. Uczestniczył w kursach pianistycznych prowadzonych m.in. przez prof. Jerome Rose, prof. Edith Pitch-Achsenfeld, prof. Paul Badura-Skoda. Uczestniczył także w kursach kameralistyki fortepianowej w Wiedniu pod kierunkiem prof. Rudolfa Leopolda i prof. Ziemkowskiego.

Koncertuje głównie jako kameralista w kraju i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Warszawie, Kolekcji im. Jana Pawła II, Akademii Muzycznej w Białymstoku, na Festiwalu Mozartowskim w Ratuszu w Oldenburgu (Niemcy) oraz w Hiszpanii, Danii, Ruminii.

Na co dzień jest nauczycielem i akompaniatorem w warszawskich szkołach muzycznych I i II stopnia. Jako akompaniator otrzymał kilka razy dyplom za wyróżniającą się grę podczas konkursów m.in. wiolonczelowych i skrzypcowych (Warszawa, Wrocław, Stalowa Wola). Uczestniczył też w konkursach zagranicznych.

Dodatkowo stale współpracuje z Salonową Orkiestrą im. J. Straussa oraz zespołem wokalnym "Dereń" prowadzonym przez p. Krystynę Wysocką-Kochan.

Dodatkowe informacje oraz rezerwacja miejsc w autokarze, który o godz. 17.00 odjedzie z melomanami sprzed Tarnowskiego Teatru, w Biurze koncertowym Centrum Paderewskiego pod nr. tel.: 14 621 09 21. ZAPRASZAMY.

Komentarze...