Tarnowscy mistrzowie tajskiego boksu
access_time 2007-05-10 08:03:48
Zawodnicy Klubu Sportowego Perfekcja w dniach 1-2 maja uczestniczyli w Mistrzostwach Polski MuayThai w Kaliszu. Największy tryumf odniosła Anna Wójcik, która zdobyła złoty medal.

Sukcesem tarnowskiego klubu zakończyły się też Mistrzostwa Polski MuayThai PZMT, które odbyły się w dniach od 1 do 2 maja tego roku w Kaliszu. Szkoła Perfekcja reprezentowała nasze miasto w osobach czwórki zawodników. Jak się okazało, Anna Wójcik, Marcin Frączek, Janusz Zbrożek oraz Dawid Drogoś nie pojechali tam w towarzystwie swojego trenera, Macieja Barana, na darmo. Dawid Drogoś, startujący w wadze do 80 kg, choć przegrał pierwszą walkę, wywalczył później brązowy medal Mistrzostw Polski. Swój kolejny sukces sportowy osiągnęła Anna Wójcik, która nie zawiodła od 2005 roku. Mistrzowski tytuł i złoty medal zawodów za rok 2007 jest już trzcim z rzędu, zdobytym przez tę - wydawałoby się - niepozorną zawodniczkę.

O przebiegu zawodów opowiada trener - trzykrotny Mistrz Polski w kick boxingu - Maciej Baran :


lub->POBIERZ


Wczoraj, 9 maja, trener i zawodnicy klubu Perfekcja gościli u Prezydenta Miasta. Ryszard Ścigała złożył im gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów w sportowej karierze.

Wiedza o tym czym jest tajski boks jest w Tarnowie - podobnie jak i w całym kraju - znikoma. A szkoda, bo mamy w naszym mieście klub sportowy odnoszący znaczące sukcesy nie tylko w skali kraju, ale też w skali świata. Zanim jednak przejdziemy do klubu i samych zawodników, przybliżmy czym jest sport, o którym tu mowa.

Muay Thai to narodowy sport Tajlandii - azjatyckiego kraju rozciągniętego pomiędzy Laosem, Birmą, Kambodżą oraz Malezją. Powstanie tajskiego boksu czasowo pokrywa się z początkami państwowości Tajlandii. Ta sztuka walki tradycyjnie używana była na polu bitwy i w takiej formie przetrwała do początku wieku XX. W 1930 skodyfikowano reguły sportowej odmiany Muay Thai, które znamy do dzisiaj. Zamiast walk ciągłych, przerywanych nokautem, wprowadzono trzyminutowe rundy. Nowością było też wprowadzenie kategorii wagowych - dawniej zawodnicy musieli walczyć z każdym, niezależnie od budowy ciała przeciwnika. Zamiast zaś lin, służących dawniej do obwiązywania pięści i przedramion, ustanowiono rękawice, do których w formule amatorskiej zakłada się również system ochraniaczy. W dzisiejszych czasach tajski boks znamy właśnie w takiej formule.

W Tarnowie tajski boks uprawiany jest - i to zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety - od 1989 roku, kiedy to szkolenia w tej sztuce walki rozpoczął klub Perfekcja. W ciągu 18 lat klub doczekał się wielu sukcesów. Najbardziej spektakularne z nich to Mistrzostwo Świata IFMA Łukasza Pyrka, czwarte miejsce Anny Wójcik na Mistrzostwach Świata IFMA czy wicemistrzostwo Polski Rafała Króla - i to tylko w 2006 roku.

Jak mówi trener tarnowskiego klubu, Maciej Baran, wyszkolenie zawodnika na wysokim, europejskim, a nawet światowym poziomie, trwa co najmniej pięć lat. Od zawodnika wymaga to dużego samozaparcia, gdzyż jest to pięć lat ciężkiego treningu, który trzeba na dodatek godzić ze szkołą czy pracą zawodową. Z tego właśnie powodu chuligani, którzy czasem zaczynają treningi tego typu sportów, nie wytrzymują tu długo. Bardzo szybko rezygnują, gdyż nie są w stanie poddać się dyscyplinie treningów. Problemem są też kontuzje. Tajski boks jest kontaktową sztuką walki, a najczęściej spotykanymi kontuzjami są uszkodzenia stóp, powstałe na skutek kopnięcia przeciwnika w goleń lub kolano, czasem też zdarza się utrata zęba czy złamanie nosa. Kontuzja eliminuje zawodnika na dłuższy czas, wskutek czego traci on treningi i pozostaje w tyle.

Maciej Baran podczas treningu mówi o sukcesach i kłopotach klubu:lub->POBIERZ


Dodatkową trudnością jest zatrzymanie zawodnika w klubie. Szkoła walki Perfekcja skupia wyłącznie amatorów, co oznacza, że zawodnicy nie otrzymują za trening i udział w zawodach pieniędzy. Trener klubu z rozgoryczeniem mówi o braku zainteresowania tą dyscypliną sportu. W innych miastach są stypendia, przydzielane na stałe najlepszym zawodnikom, tworzy się warunki lokalowe do trenowania tego sportu, do rozgrywania turniejów. W Tarnowie brak jest też zainteresowania sponsorów.

W gorzkich słowach Macieja Barana jest sporo racji. Klub Perfekcja, obok sekcji wspinaczkowej Tarnovii oraz żużlowej Unii Tarnów, ma w naszym mieście największe sukcesy na arenach kraju, Europy i świata. Mimo to losami jego i trenujących tam zawodników nie interesuje się w zasadzie nikt. Zmiany obiecuje Prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała, który na wczorajszym spotkaniu z trenerem i zawodnikami klubu obiecał, że od października tego roku ruszy system stypendialny dla trenujących tajski boks. Jak mówi jednak trener klubu, w obecnej chwili objąłby on tylko Annę Wójcik.
Mamy nadzieję, że w miejskiej kasie znajdą się jednak pieniądze, które mogłyby wspomóc najlepszych zawodników Perfekcji, klubu klasyfikowanego przez Polskie Zrzeszenie MuayThai na szóstym miejscu w Polsce.

Tekst: Tomasz Budzik
Komentarze...