Muzycy Filharmonii Wiedeńskiej w Kąśnej Dolnej
access_time 2007-05-07 11:22:41
Centrum Paderewskiego zaprasza w najbliższą sobotę, 12 maja, o godz. 18.00 na Wieczór romantyczny z artystami Filharmonii Wiedeńskiej. Podczas tego wyjątkowego koncertu, przed wytrawną publicznością Dworu Ignacego Jana Paderewskiego zaprezentują się harfista - Xavier de Maistre oraz kontrabasista - Jurek Dybał.

Xavier de Maistre rozpoczął grę na harfie w wieku dziewięciu lat w konserwatorium muzycznym, w swym rodzinnym mieście - Toulon. Następnie udoskonalał swą grę pod kierunkiem Jacqueline Borot i Catherine Michel w Paryżu, gdzie jednocześnie studiował nauki polityczne i ekonomię w Sciences-Po i London School of Economics.

Swój pierwszy międzynarodowy konkurs Xavier de Maistre wygrał w Paryżu w wieku 16 lat. Podążając tym śladem zdobył wiele nagród na większości najważniejszych międzynarodowych konkursach harfowych na świecie - Cardiff, Monachium, Wiedeń, Jeruzalem. W 1998 otrzymał pierwszą nagrodę i dwie nagrody za interpretację na niezwykle prestiżowym konkursie - "USA International Harp Competition" (Bloomington).

Szczególną pasją Xaviera de Maistre jest poszerzanie ustalonego repertuaru harfowego, szczególnie poprzez nagrywanie utworów zapomnianych kompozytorów. Na tym polu ma na swym koncie kilka światowych premier utworów takich kompozytorów jak: Denisov, Bauer, Huyssen, czy Wengler. Bezpośrednim rezultatem jego entuzjazmu wobec propagowania i rozwoju swego instrumentu, jest działalność pedagogiczna. Artysta piastuje pozycję profesora w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu od 2001 roku.

Jurek Dybał - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fr. Chopina w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły oraz Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego.

Działalność koncertową rozpoczął już w wieku 15 lat stając się najmłodszym członkiem słynnej „Gustav Mahler Jugendorchester” gdzie współpracował z dyrygentami tej klasy, co Claudio Abbado, Neville Mariner czy Bernard Haitink. Laureat wielu prestiżowych konkursów kontrabasowych oraz konkursu instrumentów smyczkowych o stypendium „Yamaha Foundation of Europe”.

W latach 1996 – 2001 stały współpracownik ”Sinfonii Varsovii” oraz „Polskiej Orkiestry Kameralnej” a następnie (2001-2003) kontrabasista „Monachijskiej Filharmonii”. Członek-założyciel „Mahler Chamber Orchestra”, powstałej z inicjatywy Claudio Abbado.

Drugim torem muzycznej działalności Jurka Dybała jest dyrygowanie. Edukację w tym kierunku artysta zdobywał na różnego rodzaju kursach mistrzowskich przede wszystkim u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli. Prowadzi założoną przez siebie wspólnie z kwartetem „PrimaVista” w ramach uroczystości roku jej patrona „Orkiestrę Kameralną im. Ignacego Jana Paderewskiego”. Ze tą orkiestrą występuje na wielu renomowanych festiwalach polskich i zagranicznych m.in. pod honorowym patronatem prezydentów Polski i Niemiec, jak również dokonał prapremierowego nagrania młodzieńczej Suity Paderewskiego, które znalazło się na płycie wytwórni „DUX”.

W programie sobotniego koncertu znajdą się utwory:Zygmunt Noskowski
Polonez Elegijny

Jean Fransaix
Duo baroque

Bedrich Smetana
Moldau

Nicolo Paganini
Fantazjaa strunie „G” na tematy z opery
G. Rossiniego „Mojżesz w Egipcie”

Henriette Renie
Legenda

G. Bottesini
Fantazja na tematy z opery Belliniego „La Sonnambula”Szczególną atrakcją poprzedzającą koncert, będzie parkowa kawiarenka, na terenie kompleksu dworsko-parkowego w Kąśnej Dolnej, czynna od godz. 17.00. Zachęcamy także do wcześniejszego przyjazdu i spacerów po przydworskim parku.

Dodatkowych informacji oraz rezerwacji miejsc w autokarze, który o godz.17.00 odjedzie sprzed Tarnowskiego Teatru, udziela Biuro koncertowe Centrum Paderewskiego w Tarnowie, ul. Rynek 9, pod numerem telefonu: 14 6210921. Zapraszamy także na naszą stronę internetową: www.paderewski.tarnow.pl , gdzie można uzyskać informacje o najbliższych koncertach, a także obejrzeć galerię fotografii artystów i melomanów uczestniczących w koncertach.

Komentarze...