Rozpoczęcie obchodów Roku Tadeusza Tertila
access_time 2007-05-08 08:27:27
Sympozjum popularno – naukowym „Tarnów w czasach burmistrza Tadeusza Tertila” dziś, w dniu się 8 maja zainauguruje oficjalne obchody Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie. Kolejne imprezy zaplanowano na wrzesień, październik i listopad.

Tarnowscy radni w lutym podjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 Rokiem Tadeusza Tertila w związku z setną rocznicą objęcia przez niego funkcji burmistrza Tarnowa. Dziś o godzinie 10 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej rozpocznie się sympozjum popularno – naukowe „Tarnów w czasach burmistrza Tadeusza Tertila”. Patronat nad imprezą objęli Prezydent Miasta Tarnowa, Starosta Tarnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie oraz prezes PTG „Sokół – Świat Pracy” w Tarnowie.

Na program sympozjum złożą się referaty tarnowskich historyków. Kazimierz Bańburski mówił będzie o biografii Tadeusza Tertila, Paweł Juśko przypomni dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Tarnowie, któremu przez kilka lat prezesował Tadeusz Tertil, Andrzej Niedojadało wygłosi referat: „Portrety wybranych burmistrzów Tarnowa z lat 1867 – 1939, a Grzegorz Kubacki „Tarnów w dobie autonomii galicyjskiej i Wielkiej Wojny 1867 – 1918.

Majowe sympozjum jest pierwszą z cyklu imprez zaplanowanych w ramach obchodów Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie, kolejne zaplanowano na wrzesień, październik i listopad. Kulminacja obchodów odbędzie się 30 października, kiedy to odbędzie się uroczysta wspólna sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego. Wówczas też wręczona zostanie po raz pierwszy nagroda im. T. Tertila przyznawana wspólnie przez miasto i powiat tarnowski dla autora najlepszej pracy licencjackiej lub magisterskiej poświęconej Tarnowowi lub powiatowi tarnowskiemu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A