Pionierskie zabiegi w Tarnowie
access_time 2007-05-10 15:44:15
Od kilku dni tarnowski „stary” szpital dysponuje zestawem do nawigacji komputerowej firmy Stryker, który pozwala na bardzo precyzyjne przeprowadzanie zabiegów stawów biodrowych i kolanowych. Jest to jak do tej pory najnowocześniejsza metoda wykonywania tego typu operacji, a tarnowski szpital rozpocznie jej stosowanie jako pierwszy w Małopolsce.

Nowa metoda przeprowadzania zabiegów stawów biodrowych i kolanowych pozwala na precyzyjne umiejscowienie protezy, zmniejsza ryzyko powikłań i w sposób zasadniczy skraca okres rekonwalescencji. System komputerowy wspomagający pracę operatora umożliwia trójwymiarowe obrazowanie stawu, przez co zabieg przebiega z zachowaniem maksymalnej dokładności i precyzji.

Szpital przez kilkanaście dni będzie testował system, tak, by w niedługim czasie móc zakupić te urządzenia i z ich pomocą wykonywać zabiegi rutynowo. Wszystkie dotychczasowe operacje, które wykonali lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii pod kierunkiem dr Grzegorza Sterkowicza przebiegały bez komplikacji.

Jest to tym bardziej istotne, że w tym roku planuje się wykonać w tarnowskim „starym” szpitalu ponad 200 operacji endoprotezoplastyki biodra i 60 endoprotez stawu kolanowego.

Komentarze...