Otwarcie zagranicznej fabryki w tarnowskim Klastrze Przemysłowym
access_time 2007-05-16 20:11:03
Dziś faktem stało sie to, na co od bardzo długiego już czasu czekało nasze miasto - otwarto fabrykę będącą owocem zagranicznej inwestycji technologicznej. Zakład ulokowany jest na terenie Klastra Przemysłowego Plastikowa Dolina.

Choć uroczyste otwarcie firmy Beckers - bo o niej tu mowa - nastąpiło dziś, to należy wiedzieć, że produkcja trwa farb przemysłowych, w których specjalizuje się zakład, trwa już od pewnego czasu. Becker Industrial Coatings to największy w Europie koncern produkujący farby na blachy stalowe i aluminiowe w kręgach, które znajdują zastosowanie przy produkcji blachodachówek. Inwestycja koncernu w Polsce jest następstwem przyjętej przez firmę Beckers strategii "Global Solutions on the Spot", a więc "Globalne rozwiązania dostępne lokalnie".

Zgodnie z jej założeniami zakłady produkcyjne lokalizuje się w tych częścach świata, których rynki wykazują chłonność na proponowane produkty. Polska, jako kraj łapiący 'drugi oddech' na drodze do rozwoju, jest doskonałym przykładem wprowadzania w życie tego założenia. Małopolska jest też dobrym punktem, umożliwiającym skuteczne zasilanie rynków Czech, Słowacji, a w przyszłości także Ukrainy.

Nowootwarty w Tarnowie zakład produkcyjny ma powierzchnię 2 tysięcy metrów kwadratowych, a jego potencjał produkcyjny wynosi trzy tysiące ton farb rocznie. Obecnie zatrudnionych jest tam 31 osób, ale szefowie firmy nie wykluczają, że zakład rozrośnie się, dając zatrudnienie około 150 osobom. Z rozmów z pracownikami fabryki wynika, że rekrutacja była wprawdzie ciężka, kilkustopniowa, ale na pewno sprawiediwa, a warunki pracy, jakie zaproponowało szefostwo firmy są godziwe.

Na dzisiejszej inauguracji obecni byli Jenny Linden-Urnes - Pani Prezes firmy Becker, ralph Kabalo, Michael Hintze oraz Aleksander Sasim - Dyrektor Zarządzający Becker Farby Przemysłowe Sp. z o.o. Ze strony miasta gośćmi uroczystości byli Ryszard Ścigała, Henryk Słomka-Narożański, Aleksander Grad, Józef Rojek, Ryszard Żądło. Po okolicznościowych przemówieniach wręczono honorowe medale, będące dowodem uznania za pomoc w realizacji inwestycji.

Po przecięciu wstęgi, co było symbolicznym otwarciem zakładu, zgromadzeni na konferencji członkowie zarządu Becker Industrial Coatings przyznali, że ich wybór padł na Tarnów ze względu na sprzyjające warunki terenowe i ułatwienia związane z infrastrukturą Klastra Plastikowa Dolina. Nie bez znaczenia była też tarnowska tradycja produkcji chemicznej. W planach zarządu, oprócz rozbudowy zakładu, jest doprowadzenie do tego, aby niemalże wszystkie komponenty produkowanych tu farb były polskiego pochodzenia. Niewykluczone pozostaje też podjęcie współpracy naukowej z polskimi ośrodkami badawczymi. Można żywić cichą nadzieję, że jeśli zajdzie taka potrzeba, wybór padnie na PWSZ w Tarnowie, gdzie młodych ludzi kształci się również na kierunkach chemicznych.

Zwiedzanie zakładu sprawia bardzo dobre wrażenie. Jak podkreśla Piotr Smiatek, Dyrektor Produkcji, głowny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo i dokładność. Dobrze wyposażone, częściowo zautomatyzowane i schludne hale sprawiają wrażenie profesjonalizmu i według zapewnień pracowników, nie jest to wrażenie mylne.

Lokalizacja międzynarodowej firmy, mającej produkować na rynki Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy w Tarnowie to niewątpliwie dobry znak dla naszego miasta. Tym bardziej cieszy fakt, że jest to fabryka o wysokim stopniu skomplikowania. Działania samorządowców i tarnowskich środowisk naukowych przynosi więc pozytywny skutek. Wolne jeszcze działki na terenie Klastra podpowiadają, że możemy się spodziewać kolejnych inwestycji, podnoszących komfort życia i prestiż Tarnowa.

Tekst: Tomasz Budzik
Fot.: Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A