Tabor ruszył - Romowie jak dawniej znowu w drodze
access_time 2007-07-26 16:47:23
Uczestnicy taboru zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego, skąd wyruszyli na trasę Bielcza, Szczurowa, Dołęga. Tabor poprowadzili dyr Muzeum Okręgowego Adam Bartosz i dyr Centrum Kultury Romów Adam Andrasz.
fot. Michał StańczykPo czteroletniej przerwie VIII Tabor Pamięci Romów wyruszył na drogi Małopolski. Wędrowcy zatrzymają się w miejscach będących świadkiem męczeńskiej śmierci Romów prześladowanych przez Niemców.

Przed wyjazdem Krajowy Duszpasterz Romów, ks. Stanisław Opocki pobłogosławił uczestników taboru. Ponieważ jest to Tabor Pamięci, romskim zwyczajem oddano cześć pomordowanym kroplą wódki urojonią na ziemię dziedzińca muzeum. Zaprzężone w konie wozy przejechały przez centrum miasta, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Na co dzień nie widzi się pięknie zdobionych wozów, barwnych, bogatych strojów, nie słyszy się skocznej muzyki - elementów tak charakterystycznych dla kultury romskiej.

Pierwszy postój na trasie taboru odbył się przy ulicy Żydowskiej obok tablicy pamięci, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zorganizowana impreza ma na celu nie tylko złożenie hołdu Romom pomordowanym w czasie II wojny światowej, ale i sprzyja poznawaniu zwyczajów charakterystycznych dla życia obozowego. W tym roku, z okazji 20 rocznicy śmierci romskiej poetki Bronisławy Wajs - Papuszy będzie można posłuchać jej pieśni podczas postojów taboru.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A