Policyjne święto
access_time 2007-07-27 19:49:57
Pod znakiem oficjalnych uroczystości oraz efektownych prezentacji i pokazów upłynął pierwszy z dwóch zaplanowanych dni Święta Policji. Na tarnowskim Rynku nie brakowało chętnych, którzy chcieli zobaczyć w działaniu naszych antyterrorystów, czy potrzymać policyjną broń. Najważniejszą jednak częścią dzisiejszego dnia była uroczystość nominacji i nagradzania najskuteczniejszych policjantów.


Święto tarnowskiej Policji anno domini 2007 rozpoczęło się w samo południe w Ratuszu. Na zorganizowanym tam, za zgodą Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, spotkaniu obecne były znane osobistości małopolskich służb mundurowych. Do zgromadzonych przemawiał nie tylko Komendant Miejski Policji w Tarnowie Zbigniew Ostrowski, ale też Małopolski Komendant Wojewódzki Policji podinsp. Andrzej Rokita, Ks. prof. Stanisław Sojka, Zastępca Prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański oraz Starnosta Tarnowski Mieczysław Kras.
W tym dniu najważniejszymi osobami na sali Ratusza byli policjanci, którzy swoją wyróżniającą się postawą wobec wykonywanych obowiązków przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Oni to, decyzjami Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, szefa MSWiA Janusza Kaczmarka oraz Komendanta głównego Policji, zostali uhonorowani odznaczeniami oraz awansami zawodowymi, co w służbach mundurowych łączy się także z nadaniem wyższego stopnia.

Wśród funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie stopień nadkomisarza otrzymali: Jurand Dyk, Włodzimierz Gancarz, Robert Leszczyński, Jacek Mnich i Mirosław Motyl. Do stopnia komisarza awansowali zaś: Zofia Kukla, Ireneusz Kuta, Marian Marszałek, Grzegorz Ogar, Józef Wojtas oraz Marek Brożek.
Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie odznaczeń za szczególne zasługi. Brązowy Medal Zasługi dla Policji otrzymali ppłk Piotr Kubina i płk Jan Sudia. Brązową Odznakę Zasłużony Policjant odebrali: asp. szt. Artur Główczyk, sierż. szt. Marek Pieprz i nadkom. Zbigniew Szot. Srebrny Krzyż Zasługi przypadł asp. szt. Jerzemu Okramie, zaś Brązowy Krzyż Zasługi st. asp. Bogdanowi Susze oraz nadkom. Januszowi Usarzowi.

Po wręczeniu odznaczeń tarnowskim policjantom gratulacje złożył Małopolski Komendant Wojewódzki Policji podinsp. Andrzej Rokita. W swoim przemówieniu stwierdził, że wyróżnieni funkcjonariusze, pracujący na co dzień w Tarnowie i jego okolicach, mogą być przykładem nie tylko dla innych tarnowskich policjantów, ale dla całej Małopolski. Pochwał tarnowskim stróżom prawa nie szczędził również Komendant Miejski Policji w Tarnowie Zbigniew Ostrowski. Jak zauważył, tarnowska policja w mijającym roku wykazała się rozwiązaniem kilku szczególnie trudnych spraw kryminalnych, do których zaliczyć można wytypowanie osoby odpowiedzialnej za śmierć 85 letniego mieszkańca Tarnowa. Wspomniał równiez o sukcesach innych oddziałów policji, takich jak zatrzymanie konwojów ze słomą makową, służącą do produkcji 'polskiej heroiny' lub zatrzymanie szajki przestępców zmuszających młode kobiety do prostytucji i trudniących się szantażem.


Małopolski Komendant Wojewódzki Policji podinsp. Andrzej Rokita


lub->POBIERZChoć nieobecny, swoje podziękowania za lojalną pracę w służbie porządku, za pomocą odczytanego listu przekazał Ryszard Ścigała. Prezydent Tarnowa najlepszym policjantom pracującym na terenie naszego miasta przyznał nagrody rzeczowe. Wybijający się funkcjonariusze działający w powiatach zostali uhonorowani przez Starostę Mieczysława Krasa.


Po części oficjalnej nadszedł czas na pokaz działania tarnowskiej jednostki przeznaczonej do walki z terroryzmem. W zaaranżowanej na tarnowskim Rynku scenerii, ci szczególnie wyszkoleni i uzbrojeni policjanci, prezentowali wyreżyserowane akcje aresztowania podejrzanego w domu, aresztowania w samochodzie oraz obrony konwoju przed atakiem uzbrojonych przeciwników. Podobnych wrażeń dostarczyły również pokazy judo oraz działania psów policyjnych.

Obok głównej sceny, przez cały czas trwania pokazów, na stanowiskach umiejscowionych obok Ratusza można było oglądać elementy zapewniające bezpośrednie bezpieczeństwo, czyli chełmy, kamizelki kulo- i kamienioodporne, rękawice, a także najbardziej kojarzone z policją kajdanki oraz pałki. Znacznie większym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja broni palnej zwykłych i antyterrorystycznych jednostek policji. Można było nie tylko zobaczyć, ale też wziąć do ręki pistolety i karabiny; te najpopularniejsze - typu 'Kałasznikow' oraz nowocześniejsze i - jak można było dowiedzieć się od prezentujących broń policjantów - znacznie droższe karabinki, służące do walki ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem o wartości kilkunastu tysięcy złotych każdy. Perłą tej części wystawy był karabin snajperski, wykorzystywany przez jednostkę antyterrorystyczną z Krakowa, którego cena to ponad sto tysięcy złotych. Atrakcją ekspozycji był również robot-pojazd, który służy do przenoszenia i unieszkodliwiania łdunków wybuchowych.


Rzecznik prasowy tarnowskiej Policji, Andrzej Sus:


lub->POBIERZ
Polskiej Policji brakuje profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu, sprawnych i dających funkcjonariuszom jakieś szanse w pościgu za przestępcą radiowozów, a często nawet pieniędzy na paliwo, potrzebne do ich napędzania. Na pewno jednak wielu funkcjonariuszom nie brakuje serca do walki z przestępczością i niesienia pomocy ludziom w zagrożeniu. Podobnie jest w Tarnowie, o czym przekonać można się było podczas dzisiejszych uroczystości. Jak stwierdził Małopolski Komendant Wojewódzki Policji podinsp. Andrzej Rokita, w dniu dzisiejszym awansowanych zostało 119 policjantów, i awanse te nie były przypadkowe. Tegoroczne decyzje w tej kwestii w żadnym stopniu nie opierały się na wypaczającym prawdziwe oblicze pracy danego policjanta systemie punktowym, w którym można było otrzymać awans za dużą liczbę mało istotnych działaniań. Odznaczeni i awansowani dziś funkcjonariusze z pewnością zasłużyli się dla społeczności, ryzykowali zdrowie oraz życie, otrzymując niezbyt wysokie wynagrodzenia i rzadko słysząc słowa podziękowania lub szacunku.

Sytuacja policji jednak się zmienia - i to na lepsze. Rząd postanowił, że w ciągu trzech najbliższych lat wymieniona zostanie znaczna część zużytego i przestarzałego sprzętu. Dotyczy to głównie samochodów oraz broni palnej. Wzrosną też płace funkcjonariuszy, którzy w ciągu trzech lat mogą liczyć na podwyżkę rzędu 700 złotych.
Zmienia się też nastawienie społeczne wobec policji. Zmiana władzy i oczyszczenie służb mundurowych z personalnych pozostałości po PRL zaowocowały szybkim zwiększeniem procenta dobrych ocen działalności policji. Według badań ośrodka CBOS, który monitoruje społeczną ocenę policji od czasu jej powstania w 1990 roku, obecnie służby te dobrze ocenia 73% Polaków, czyli najwięcej w historii wolnej Polski. Z tendencji tej powinniśmy cieszyć się my wszyscy, nie zaś tylko policjanci.

Tekst: Tomasz Budzik
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A